Artykuł pochyla się and kwestią przedstawiania przeciwników - ich dehumanizacją – podczas wojny w Azji i na Pacyfiku. Pierwsza część poświęcona jest zagadnieniu propagandy i wyjaśnia, dlaczego jest stosowana w państwach zaangażowanych w konflikty zbrojne - motywuje żołnierzy do walki, mieszkańców do wspierania państwa. Następnie tekst omawia wizerunek Japończyków w rozmaitych mediach produkowanych przez Stany Zjednoczone i to, jak wyrażali się o Japończykach Amerykanie – typowe były odwołania do barbarzyństwa, homogeniczności, zwierząt. W ostatniej części ukazano, jak propaganda japońska przedstawiała Amerykanów i Brytyjczyków – typowe były odwołania do chciwości, demoniczności.