MANIPULOWANIE TEKSTAMI BIBLIJNYMI



Abstrakt

Biblia jest doceniana w naszej cywilizacji, ale bywa nieprawidłowo rozumiana. Poprawne podstawowe znaczenie tekstów biblijnych można ustalić metodami literackimi i historycznymi, ale znaczenie to bywa wypaczane z przyczyn ideologicznych i wyznaniowych. Poszukiwanie głębszego sensu może prowadzić do wyjaśnień subiektywnych. Sekty często wyrywają cytaty biblijne z ich właściwego kontekstu. Wypowiedzi i sytuacje z Biblii bywają stosowane nieprawidłowo do problemów obecnych. Są też nadużywane w propagandzie postępowej. Nie dopuszczajmy do manipulacji i nie stosujmy manipulacji! (Mt 10,16).


Słowa kluczowe

manipulacja sekciarska; manipulacja w przekładach; zniekształcone Pismo Święte; zniekształcanie Biblii; manipulacja

Bargerhuff E.J., Wersety biblijne które wyrwane z kontekstu są często błędnie interpretowane, Warszawa 2021.

Brown R., Hermeneutyka biblijna, w: Katolicki komentarz biblijny, Warszawa 2001.

Bukowski K., Biblia a literatura polska. Antologia, Poznań 1988.

Frye N., Wielki Kod. Biblia i literatura, Bydgoszcz 1998.

Interpretacja Biblii w Kościele, red. R. Rubinkiewicz, Warszawa 1999.

Keel O., Pieśń nad pieśniami, Poznań 1997.

Kramarek G., Tradycja biblijna w literaturze polskiej. Bibliografia opracowań wiek XX, Lublin 2004.

Kudasiewicz J., Jezus historii a Chrystus wiary, Lublin 1987.

Lona H.E., Judasz – legenda i prawda, Kielce 2008.

Manipulacja Biblią, red. W. M. Stabryła, Tychy 2011.

Miesel S., Olson C., Oszustwo „kodu Leonarda da Vinci”, Sandomierz 2006.

Porter S.E., Zaginiona Ewangelia Judasza: fakty i fikcje, Kraków 2008.

Skierkowski M., „A swoi Go nie przyjęli” (J 1,11). Teologicznofundamentalna interpretacja Third Quest, Warszawa 2006.

Starowieyski M., Judasz: historia, legenda, mity, Poznań 2006.

Starowieyski M., Tradycje biblijne, Kraków 2011.

Verlinde J.-M., Antychrześcijańskie oszustwa, 2007.

Warzecha J., Miłość potężna jak śmierć (Pieśń nad pieśniami), w: Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych, t. 7: Pieśni Izraela, Warszawa 1988, s. 153-171.

Welborn A., Zrozumieć kod da Vinci, Radom 2006.

Wojciechowski M., Biblia o państwie, Kraków 2008.

Wojciechowski M., Cuda Jezusa, Częstochowa 2010.

Wojciechowski M., Moralna wyższość wolnej gospodarki, Warszawa 2008.

Wojciechowski M., Nowotestamentowe teksty o Żydach w nowszych polskich przekładach biblijnych, „Collectanea Theologica” 53 (1993), z. 2, s. 79-88.

Wojciechowski M., Pochodzenie świata, człowieka, zła, Częstochowa 2005.

Wojciechowski M., Słabe punkty polskiego przekładu Ewangelii w „Biblii Tysiąclecia”, „Biblica et Patristica Thoruniensia” 9 (2016), z. 4, s. 151-163.

Wojciechowski M., Wykorzystanie Biblii w teologii moralnej, „Teologia i Moralność” 4 (2008), s. 205-220 (podobnie w książce: M. Wojciechowski, Etyka Biblii, Kraków 2009, s. 82-99).

Wstęp ogólny do Pisma Świętego, Poznań–Warszawa 1986, s. 189-193.
Pobierz

Opublikowane : 2025-01-08


WojciechowskiM. (2025). MANIPULOWANIE TEKSTAMI BIBLIJNYMI. Studia Pastoralne, (20), 25-36. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/18298

Michał Wojciechowski  m.wojciechowski@uwm.edu.pl
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie  Polska
https://orcid.org/0000-0002-5658-7512



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Polityka opłat za publikację

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłaty za przetwarzanie artykułu (APC), opłaty za redakcję językową, opłaty za kolor, opłaty za przesłanie, opłaty za strony, opłaty członkowskie, koszty prenumeraty druku, inne opłaty dodatkowe. Autorzy nie otrzymują również żadnej gratyfikacji finansowej za publikowane artykuły.

3. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).


4. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

5. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).