PIESZA PIELGRZYMKA POLONIJNA Z CHICAGO DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W MERRILLVILLE JAKO PRZYKŁAD POLSKIEJ INICJATYWY DUSZPASTERSKIEJ REALIZOWANEJ W KRAJU EMIGRACJI

Michał Mraczek
https://orcid.org/0000-0001-9583-9316


Abstrakt

Artykuł podejmuje zagadnienie pieszej pielgrzymki polonijnej z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Jest ona przykładem przeniesienia polskiej inicjatywy duszpasterskiej do kraju emigracji. Takie zjawisko jest obserwowane wśród różnych grup migrantów w Stanach Zjednoczonych i dotyczy m.in. katolickich emigrantów z Europy. Omawiana w artykule pielgrzymka nawiązuje wprost do znanej w Polsce tradycji pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę w Częstochowie. Artykuł w poszczególnych częściach przedstawia teologię pielgrzymowania, historię powstania sanktuarium maryjnego w Merrillville, początki pieszej pielgrzymki do tego miejsca, przebieg dorocznej pieszej pielgrzymki, a także aktualne wyzwania pastoralne związane z tą duszpasterską inicjatywą. Pielgrzymka polonijna będąca przejawem pobożności ludowej oprócz swego czysto religijnego znaczenia przyczynia się również do podtrzymywania tożsamości narodowej i kulturowej polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych.


Słowa kluczowe

piesza pielgrzymka; duszpasterstwo polskojęzyczne; Polonia w USA; Chicago; Merrillville

Benedykt XVI, Adhortacja apostolska Dei Verbum (2008).

Buczek D.S., Kultura religijna Polonii. Analiza zagadnień, w: Polonia Amerykańska. Przeszłość i współczesność, red. H. Kubiak, E. Kusielewicz, T. Gromada, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk–Łódź 1988, s. 293-323.

Jackowski A., Sołjan I., Bilska E., Ośrodki turystyki religijnej w Polsce i perspektywy ich rozwoju, „Turyzm” 9,1 (1999), s. 91-103.

Jackowski A., Sołjan I., Pielgrzymowanie jako przejaw solidarności międzyludzkiej, „Peregrinus Cracoviensis” 18 (2007), s. 13-27.

Jakubiec B. M., Chicagowska Częstochowa, Kraków 2021.

Kamiński R., Parafia. Przemiany w strukturze i funkcjach parafii, Siedlce 2023.

Kodeks Prawa Kanonicznego, Poznań 2022.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii (2002).

Krakowiak C., Z teologii pielgrzymowania i pielgrzymki, w: Homo Viator. Człowiek – duszpasterstwo – Kościół. Od pielgrzymki do ekologii, red. J. Brusiło, Kraków 2022, s. 115-130.

Kronika Pieszych Polonijnych Pielgrzymek z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, Indiana USA ( archiwum Sanktuarium).

Leś B., Życie religijne Polonii Amerykańskiej, w: Polonia Amerykańska. Przeszłość i współczesność, red. H. Kubiak, E. Kusielewicz, T. Gromada, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk–Łódź 1988, s. 325-341.

Mariański J., Co mówi „Duch czasu” – sekularyzacja religii i społeczeństwo postsekularne, „Roczniki Nauk Społecznych” 32,1 (2004), s. 49-83.

Ostrowski M., Duszpasterstwo w świecie turystyki, Kraków 2020.

Ostrowski M., Jesteśmy pielgrzymami przed Tobą, Kraków 2005.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, Instrukcja Erga migrantes caritas Christi (2008).

Prorok C. V., Transplanting pilgrimage traditions in the Americas, „The Geographical Reviev” 93,3 (July 2003), s. 283-307.

Przygoda W., Duszpasterstwo w sanktuarium maryjnym, w: Duszpasterstwo specjalne, red. R. Kamiński, B. Drożdż, Lublin 1998, s. 369-388.

Przygoda W., Pastoralny wymiar pielgrzymowania, w: Homo Viator. Człowiek – duszpasterstwo – Kościół. Od pielgrzymki do ekologii, red. J. Brusiło, Kraków 2022, s. 147-167.

Świątkiewicz W., Viatores non eunt, ut eant. Pielgrzymowanie we współczesnej Polsce jako przejaw duchowości i styl życia, w: Pomiędzy sekularyzacją i religijnym ożywieniem. Podobieństwa i różnice w przemianach religijnych w Polsce i w Niemczech, red. E. Firlit, M. Hainz, M. Libiszowska-Żółtkowska, G. Pickel, D.Pollack, Kraków 2012, s. 403-420.

United States Census Bureau, American Community Survey – People Reporting Ancestry (2022: ACS 5-Year Estimates Detailed Tables), https://data.census.gov/table/ACSDT1Y2022.B04006?g=010XX00US$0400000 [dostęp: 16.12.2023].

Wilkosz M., Pielgrzymowanie w dobie kryzysu wiary, w: Pielgrzymi, drogi, święte miejsca, red. M.C. Hastetter, M. Ostrowski, Kraków–Trumau 2016, s. 119-122.
Pobierz

Opublikowane : 2025-01-08


MraczekM. (2025). PIESZA PIELGRZYMKA POLONIJNA Z CHICAGO DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W MERRILLVILLE JAKO PRZYKŁAD POLSKIEJ INICJATYWY DUSZPASTERSKIEJ REALIZOWANEJ W KRAJU EMIGRACJI. Studia Pastoralne, (20), 132-146. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/18307

Michał Mraczek  michal.mraczek@pwt.wroc.pl
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: Wrocław, PL  Polska
https://orcid.org/0000-0001-9583-9316



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Polityka opłat za publikację

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłaty za przetwarzanie artykułu (APC), opłaty za redakcję językową, opłaty za kolor, opłaty za przesłanie, opłaty za strony, opłaty członkowskie, koszty prenumeraty druku, inne opłaty dodatkowe. Autorzy nie otrzymują również żadnej gratyfikacji finansowej za publikowane artykuły.

3. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).


4. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

5. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).