BÓG-MIŁOŚCI W UJĘCIU KSIĘDZA LUCIENA LABERTHONNIÈRE’A (1860–1932) ZARYS PROBLEMATYKI



Abstrakt

Podejmując interpretację teologiczną wybranych tekstów ks. Luciena Laberthonnière’a, francuskiego personalisty, teologa i filozofa przełomu wieków XIX i XX, próbuję przedstawić zarys problematyki Boga w chrześcijańskim Objawieniu. W punkcie wyjścia tej refleksji znajduje się afirmacja Boga objawionego w Jezusie Chrystusie. Oznacza to, że w chrześcijańskiej przestrzeni refleksja o Bogu, który jest miłością (teologia), pozostaje nieodłącznie związana z mową o człowieku (antropologia filozoficzna). Rzuca to światło na specyficzny aspekt myśli francuskiego personalisty, według którego tajemnica Boga jest nierozerwalnie związana z tajemnicą człowieka powołanego do życia z miłości i do miłości. Dotykamy w ten sposób istoty doktryny trynitarnej teologii chrześcijańskiej: wewnętrzny świat Boga jest ofiarnością bez granic, darem udzielającej się Miłości, która ma moc rodzenia i stwarzania innego życia otwartego na udzielającą się mu Miłość, w byciu dla drugiego w postawie ofiarności.


Słowa kluczowe

Lucien Laberthonnière; Bóg; Jezus Chrystus; miłość; ofiarność; Wcielenie

Źródła

Teksty L. Laberthonnière’a, które się ukazały drukiem (spis chronologiczny):

Le dogmatisme moral, ed. A. Roger, F. Chernoviz, Paris 1898.

Essais de philosophie religieuse, ed. P. Lethielleux, Paris 1903 [reedycja w: tenże, Le réalisme chrétien – précédé de – Essai de philosophe religieuse, préface de C. Tresmontant), Editions du Seuil, Paris 1966].

Le réalisme chrétien et l’idéalisme grec, ed. P. Lethielleux, Paris 1904.

L’inquiétude humaine et le christianisme. Carême à Notre-Dame de Paris, fasc. I-VII, eds. Spes, Paris 1926.

Le christianisme, métaphysique de la charité. Conférences de Notre-Dame de Paris – Carême 1927, fasc. I-VII, eds. Spes, Paris 1927.

La société spirituelle, „Archivio di Filosofia” 3 (1933), s. 10-71.

Dieu d’Aristote, Dieu de l’Ecole, Dieu des chrétiens, „Archivio di Filosofia” 2 (1933), s. 3-36 [tekst napisany w 1921 r.].

Esquisse d’une philosophe personnaliste, eds. J. Vrin, Paris 1942.

Sicut ministrator – Critique de la notion de souveraineté de la loi, eds. J. Vrin, Paris 1947.

Etudes sur Descartes, t. 2, eds. J. Vrin, Paris 1935.

Teksty L. Laberthonnière’a zachowane w zasobach Biblioteki Narodowej (Le „Fonds Laberthonnière” de la Bibliothèque Nationale. Section IV, Divers)

Ecrits de jeunesse. Notes et cours, nr 114, cahier IX: Examens de conscience, mars 1890.

Opracowania i literatura pomocnicza

D’Hendecourt M.-M., Laberthonnière (1860-1932), „Revue de Métaphysique et de Morale” 65,1 (1960), s. 52-57. JSTOR, http://www.jstor.org/stable/40900440 [dostęp: 7.12.2023].

Scolas P., Le Dieu de charité selon Laberthonnière, „Revue de l’Institut Catholique de Paris”, octobre–décembre 1983, s. 107-125.

Colloque Laberthonnière organisé par La Faculté de philosophe de l’Institut Catholique de Paris, „Revue de l’Institut Catholique de Paris”, octobre–décembre 1983, s. 1-271.

Tischner J., Spór o istnienie człowieka, Znak, Kraków 1998.

Witko K., Przejście. Śladami paschalnej wiary po krainie teologii (Religie Świata – Świat Religii 14), Polihymnia, Lublin 2014.
Pobierz

Opublikowane : 2025-01-08


WitkoK. (2025). BÓG-MIŁOŚCI W UJĘCIU KSIĘDZA LUCIENA LABERTHONNIÈRE’A (1860–1932) ZARYS PROBLEMATYKI. Studia Pastoralne, (20), 147-158. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/18308

Krzysztof Witko  bogdan.biela@us.edu.pl
Fontenay-aux-Roses  Francja



Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Polityka opłat za publikację

Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłaty za przetwarzanie artykułu (APC), opłaty za redakcję językową, opłaty za kolor, opłaty za przesłanie, opłaty za strony, opłaty członkowskie, koszty prenumeraty druku, inne opłaty dodatkowe. Autorzy nie otrzymują również żadnej gratyfikacji finansowej za publikowane artykuły.

3. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).


4. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

5. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).