Opublikowane: 2022-12-12

„ZBIÓR Z WERONY” – OPIS I ZAWARTOŚĆ

Sebastian Kreczmański Logo ORCID

Abstrakt

Księgi liturgiczne były i nadal są komponowane dla liturgii oraz z myślą o liturgicznym użyciu. Są one nieodzownym elementem celebracji liturgicznej. Teksty, które są w nich zawarte, stanowią integralną część każdego sprawowanego misterium. Księgę liturgiczną można również rozumieć w szerszym znaczeniu – jako dokument, który zawiera teksty liturgiczne. Z drugiej strony dokument jako taki nie jest używany w liturgii. Służy on jako zbiór modlitw, z których bogactwa czerpie Kościół w czasie celebracji sakramentów. Dla liturgii rzymskiej kluczowymi dokumentami są m.in. mowy św. Leona Wielkiego (440-460) i sakramentarze. W sakramentarzach biskup lub sprawujący liturgię kapłan znajdował teksty modlitw używanych podczas liturgii. Omawiany w artykule dokument ma charakter źródłowy dla tekstów liturgicznych. Mamy tu bowiem do czynienia ze zbiorem, który nie zawiera modlitw przewidzianych bezpośrednio do użycia w liturgii, ale jest bardziej kolekcją łacińskich oracji pochodzących z różnych okresów.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kreczmański, S. (2022). „ZBIÓR Z WERONY” – OPIS I ZAWARTOŚĆ. Studia Pastoralne, (18), 259–270. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/14956

Nr 18 (2022)
Opublikowane: 2022-12-14


ISSN: 1734-4433
eISSN: 2956-624X

Wydawca
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.