Opublikowane: 2025-01-08

BÓG, KOŚCIÓŁ, TEOLOGIA A PROBLEM MANIPULACJI

Dariusz Kowalczyk Logo ORCID

Abstrakt

Manipulacja jest grzesznym działaniem albo też może być wynikiem po prostu ograniczoności człowieka, który nie zawsze jest zdolny, by z pełną świadomością rzeczy odpowiadać na docierające do niego informacje i przesłania. Rozwój katolickiej doktryny, który dokonuje się m.in. przez refleksję teologiczną oraz rozstrzygnięcia Magisterium Kościoła, nie jest wolny od manipulacji w obydwu tych znaczeniach. Niekiedy dochodzi do manipulacji w wyniku tzw. dobrych intencji, które mogą wypływać zarówno z „konserwatywnej”, jak i „postępowej” wizji katolicyzmu. W każdym takim przypadku u podstaw znajduje się jakiś rodzaj podejrzenia, że pozostawienie ludzi wolnymi może ich poprowadzić w niewłaściwym kierunku i odwieźć od prawdy. Bóg jednak, zapraszając człowieka do relacji miłości, odwołuje się do jego wolności. Dlatego też działa w sposób kenotyczny, co w najwyższym stopniu widzimy w misterium paschalnym.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kowalczyk, D. (2025). BÓG, KOŚCIÓŁ, TEOLOGIA A PROBLEM MANIPULACJI. Studia Pastoralne, (20), 9–24. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/sp/article/view/18296

Nr 20 (2024)
Opublikowane: 2024-12-30


ISSN: 1734-4433
eISSN: 2956-624X

Wydawca
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.