Opublikowane: 2022-06-18

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jako instytucja konsensualnego zakończenia sprawy

Grzegorz Skowronek Logo ORCID

Abstrakt

Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest niezwykle praktyczna i korzystna dla obu stron postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Jest to rozwiązanie, które pozwala na szybkie zakończenie sprawy, przy czym, co istotne, jest to zakończenie będące efektem negocjacji i w konsekwencji porozumienia sprawcy z finansowym organem postępowania przygotowawczego. Elementy konsensualne w obowiązującym modelu polityki karnej są czymś wyjątkowym, jednak już na trwałe wpisanym w katalog narzędzi, jakimi posługuje się prawo karne skarbowe. Z obserwacji i praktyki stosowania tej instytucji można wyprowadzić wnioski, że ta konstrukcja karnoprawna przynosi wymierne korzyści dla szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotowe opracowanie skupia się na analizie przepisów, ze szczególnym uwzględnieniem koncyliacyjnego charakteru tego postępowania.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Skowronek, Grzegorz. 2022. „Dobrowolne Poddanie Się odpowiedzialności Jako Instytucja Konsensualnego zakończenia Sprawy”. Forum Polityki Kryminalnej, nr 1(3) (czerwiec):1-17. https://doi.org/10.31261/FPK.2022.03.03.

Cited by / Share

Nr 1(3) (2022)
Opublikowane: 2023-02-22


eISSN: 2720-1589
Ikona DOI 10.31261/FPK

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | University of Silesia Press

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.