Opublikowane: 2024-09-06

Więzienie za zaimki? Kontrowersje wokół kryminalizacji mowy nienawiści w Szkocji

Magdalena Grzyb Logo ORCID

Abstrakt

1 kwietnia 2024 r. w Szkocji weszła w życia nowa ustawa o zwalczaniu mowy nienawiści. Artykuł stanowi polityczno-kryminalną analizę ustawy z uwzględnieniem jej kontekstu politycznego i społecznego. Autorka wyjaśnia pojęcie mowy nienawiści, przedstawia główne założenia ustawy oraz zastrzeżenia co do niej. Następnie analizuje praktyki szkockiej policji dotyczące ścigania nienawiści, w tym rejestrowanie tzw. nieprzestępnych aktów nienawiści (ang. non-crime hate incidents), ewentualny efekt mrożący ustawy i stygmatyzację osób oskarżanych o przestępstwa z nienawiści. Okoliczności przyjmowania ustawy wskazują, że będzie ona wymierzona w konkretne grupy społeczne. Autorka stara się odpowiedzieć na pojawiające się w kontekście tego aktu pytanie, czy stwierdzanie faktów biologicznych będzie mogło być skryminalizowane pod rządami nowej szkockiej ustawy. W końcowej części tekstu badaczka analizuje pierwsze dni obowiązywania ustawy.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Grzyb, Magdalena. 2024. „Więzienie Za Zaimki? Kontrowersje wokół Kryminalizacji Mowy nienawiści W Szkocji”. Forum Polityki Kryminalnej, wrzesień, 1-42. https://doi.org/10.31261/FPK.2023.05.03.

Cited by / Share

Domyślna okładka

2024
Opublikowane: 2021-11-18


eISSN: 2720-1589
Ikona DOI 10.31261/FPK

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | University of Silesia Press

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.