ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ

W celu zapewnienia jak najwyższej jakości i rzetelności naukowej publikowanych materiałów Redakcja „Przeglądu Prawa Własności Intelektualnej” kieruje się wytycznymi dotyczącymi etyki publikacyjnej opracowanymi przez Komitet do spraw Etyki Publikacji COPE (Committee on Publication Ethics). Redakcja opiera swoje działania na zasadach opisanych poniżej.

Ogólne zasady rzetelności naukowej i bezstronności

Redakcja „Przeglądu Prawa Własności Intelektualnej” oraz recenzenci przesyłanych do czasopisma materiałów respektują w swej działalności zasady rzetelności naukowej oraz bezstronności.

Przeznaczone do publikacji materiały powinny spełniać wymagania etyczne stawiane publikacjom naukowym. W szczególności od autorów wymaga się, aby przesyłane materiały stanowiły samodzielne i oryginalne opracowania konkretnych zagadnień problematycznych. Wszelkie zapożyczenia, przytoczenia i odniesienia do innych publikacji (w tym publikacji samego autora) powinny być w tekście wyraźnie oznaczone, z jednoznacznym wskazaniem ich twórcy oraz źródła.

Na wniosek Redakcji autorzy powinni dostarczyć dane źródłowe i udzielić wszelkich wyjaśnień dotyczących metod badawczych zastosowanych w pracy naukowej, której rezultatem jest zgłaszane do publikacji opracowanie.

Przeciwdziałanie dyskryminacji

Materiały przesyłane do „Przeglądu Prawa Własności Intelektualnej” oceniane są wyłącznie na podstawie ich poziomu naukowego, istotności i aktualności poruszanego zagadnienia oraz tematyki poruszanej przez czasopismo. Na ocenę nie mają wpływu okoliczności dotyczące samego autora, w tym jego pochodzenie, narodowość, przynależność etniczna, poglądy polityczne, płeć, rasa, wyznanie lub orientacja seksualna.

Poufność

Redakcja nie ujawnia danych, dokumentów oraz innych informacji uzyskanych na wszystkich etapach procesu publikacyjnego. Zasada ta obejmuje w szczególności zgłoszone materiały, dane autora lub autorów, recenzje oraz korespondencję między redaktorami a autorami. Do zachowywania powyższej zasady poufności zobowiązani są również recenzenci i autorzy.

Redakcja podaje do publicznej wiadomości informacje niezbędne do prawidłowej publikacji materiałów, a także ich indeksowania przez wyszukiwarki internetowe.

Oryginalność

Redakcja przyjmuje do druku materiały, które nie zostały wcześniej udostępnione publicznie. Autor zobowiązany jest do złożenia w tym zakresie stosownego oświadczenia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dopuszczalna jest opublikowanie materiałów udostępnionych wcześniej publicznie – za zgodą uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych oraz przy jednoczesnym umieszczeniu w tekście wyraźnej adnotacji w tym zakresie.

Przeciwdziałanie naruszeniom autorskich praw osobistych (polityka antyplagiatowa)

W razie stwierdzenia jakichkolwiek przypadków naruszenia autorskich praw osobistych lub naruszenia zasad etyki naukowej, Redakcja odmawia publikacja przysłanych materiałów. Powyższa zasada dotyczy zwłaszcza materiałów:

  • zawierających niedozwolone zapożyczenia z opracowań innych autorów (plagiat),

  • zawierających liczne fragmenty opublikowanych już wcześniej opracowań tego samego autora (autoplagiat),

  • stworzonych przez inną osobę niż wskazana jako autor materiału (ghostwriting),

  • oznaczonych autorstwem lub współautorstwem osoby, której wkład twórczy w przygotowanie opracowania nie miał miejsca lub był znikomy (guest autorship).

Powyższe praktyki są przejawem nierzetelności naukowej. W przypadku podejrzeń, że autor dopuścił się postępowań tego rodzaju Redakcja podejmuje działania zgodne z procedurą określoną w diagramach COPE. Redakcja ujawnia wszelkie przypadki nierzetelności naukowej i zawiadamia odpowiednie podmioty, w tym organy państwowe.

Redakcja korzysta z oprogramowania antyplagiatowego, wdrożonego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, służącego do weryfikacji oryginalności tekstu i zakresu ewentualnych zapożyczeń z publikacji osób trzecich. Nad zachowaniem oryginalności opracowań czuwają również recenzenci.

Przeciwdziałanie konfliktom interesów

W celu potwierdzenia wiarygodności i rzetelności przeprowadzonych badań autorzy zobowiązani są do przekazania Redakcji stosownych wyjaśnień dotyczących okoliczności, które mogłyby stwarzać wątpliwości co do ich bezstronności i obiektywizmu w zakresie przeprowadzenia badań lub interpretacji ich wyników. Dotyczy to zwłaszcza:

  • źródeł finansowania badań naukowych (w szczególności czy środki pochodzą ze źródeł prywatnych czy publicznych);

  • okoliczności związanych z osobą autora (np. czynny udział w sporze, doradzanie stronie sporu, działalność biznesowa, działalność polityczna, działalność społeczna, udział w procesie legislacyjnym, etc.);

  • nienaukowych okoliczności powstania materiałów (np. przygotowanie komercyjnej opinii prawnej).

Wycofanie już opublikowanego opracowania

W przypadku stwierdzenia oczywistego naruszenia autorskich praw osobistych, autorskich praw majątkowych, zasad etyki lub zasad rzetelności naukowej opisanych wyżej, Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofania opracowania, które zostało już opublikowane. Materiały zostaną w takim przypadku usunięte ze strony internetowej czasopisma. Przed podjęciem decyzji o wycofaniu danej publikacji, redakcja zwraca się do autora o złożenie stosownych wyjaśnień.

Przeciwdziałanie konfliktom interesów dotyczących recenzentów

Redakcja kieruje przesłane materiały do recenzentów, którzy nie są związani z autorami relacjami mogącymi wywołać konflikt interesów. W szczególności recenzenta i autora nie powinny łączyć więzi pokrewieństwa, małżeństwa, powinowactwa lub inna bliska relacja osobista, jak również stosunki zawodowe lub służbowe.