Współczesne reportaże z południa Włoch: Dariusz Czaja, Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński
Abstrakt
W ciągu ostatnich kilku lat polskie wydawnictwo „Czarne”, specjalizujące się w literaturze reportażowej i non-fiction, opublikowało kilka tekstów dotyczących Włoch. Najbardziej oczywistym elementem, który je łączy, jest niewątpliwie obszar kraju, na którym koncentrują się Autorzy tych książek, który moglibyśmy (w dużym stopniu) określić jako południe Półwyspu Apenińskiego. Po latach przelotnych spojrzeń polskich turystów i artystów na „nasze” Południe, nagle staje się ono źródłem głębokich refleksji społeczno-kulturowych, a także punktem odniesienia do odczytywania bieżących wydarzeń. W niniejszym tekście omówiono przyczyny tej zmiany w podejściu do południowych Włoch, wychodząc od tekstu Dariusza Czai oraz (pisanego na cztery ręce) reportażu Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego.
Słowa kluczowe
Włochy południowe; Włochy; reportaż; Polska; polski reportaż
Bibliografia
Bibliografia
Büscher Wolfgang (2009): Germania, un viaggio. Voland, Roma.
Czaja Dariusz (2019): Gdzieś dalej, gdzie indziej. Czarne, Wołowiec.
Eco Umberto(1980): Il nome della rosa. Bompiani, Milano.
Eliade Mircea (1988): Brancusi i mitologia. “Polska Sztuka Ludowa”, n. 3.
Fastelli Federico (2019): L’intervista letteraria. Storia e teoria di un genere trascurato. Carocci, Roma.
Fellini Federico (2003): La mia Rimini. Guaraldi, Rimini.
Giorgio Veneto Francesco (2008): De harmonia mundi. La Finestra editrice – Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze, Lavis–Firenze.
Gregorovius Ferdinand (2009): Passeggiate per l’Italia. Ulisse Carboni, Roma.
Herling-Grudziński Gustaw (1999): Madrigale funebre. In: Idem: Don Ildebrando. Feltrinelli, Milano.
Kępiński Piotr (2021): Szczury z via Veneto. Czarne, Wołowiec.
Lewis Norman (1978): Neapol ‘44. Czarne, Wołowiec.
Liberti Stefano (2008): Na południe od Lampedusy. Czarne, Wołowiec.
Masi Leonardo (2022): Karol Szymanowski e la Sicilia come metafora. Intervento durante il convegno internazionale Between Myth and Reality: Images of Southern Italy in Russia and Poland (Napoli, 7–9 settembre 2022).
Mikołajewski Jarosław (2017): Syrakuzańskie. Austeria, Kraków.
Mikołajewski Jarosław (2017): Terremoto. Dowody na Istnienie, Warszawa.
Mikołajewski Jarosław (2016): Wędrówka Nabu. Austeria, Kraków.
Mikołajewski Jarosław (2015): Wielki przypływ. Dowody na Istnienie, Warszawa.
Mikołajewski Jarosław, Smoleński Paweł (2021): Czerwony śnieg na Etnie. Czarne, Wołowiec.
Mrożek Sławomir (1982): Małe listy. Wydawnictwo Literackie, Kraków.
Muratov Pavel (2019): Immagini dell’Italia. Trad. di A. Romano. Adelphi, Milano.
Talia Antonio (2019): Droga krajowa numer 106. Czarne, Wołowiec.
Sitografia
https://czarne.com.pl/katalog/serie/sulina [accesso: 07.08.2022].
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gdzies-dalej-gdzie-indziej [accesso: 20.08.2022]. Videografia
Fellini Federico (1973): Amarcord: https://www.youtube.com/watch?v=_MkwzA9Dyu0 [accesso: 12.09.2022].
Tarkovskij Andrej (1983): Nostalghia: https://www.youtube.com/watch?v=-gH1cprEg0w [accesso: 12.09.2022].
Tarkovskij Andrej (1983): Tempo di viaggio: https://www.raiplay.it/programmi/tempodiviaggio [accesso: 12.09.2022].
Musicografia
de Vittorio Pino (2006): Tarantelle del rimorso. Eloquentia.
Uniwersytet im. Aldo Moro w Bari Włochy
https://orcid.org/0000-0003-2100-3086
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).