Teofila Konstancja Morawska wywodziła się z potężnego litewskiego rodu książąt Radziwiłłów. Jej mężem był jednak stojący znacznie niżej w hierarchii społecznej szlachcic Ignacy Feliks Morawski. W 1773 r. Teofila Morawska wraz z niewielką grupą towarzyszących jej osób wyruszyła w podróż po Europie. Trasa tej podróży wiodła przez Prusy i inne kraje niemieckie, Francję, Szwajcarię, wreszcie liczne państwa włoskie. Droga powrotna prowadziła m.in. przez Austrię i Czechy.
Owocem tej podróży był prowadzony przez T.K. Morawską Diariusz, w którym opisywała nie tylko krajobrazy i zwiedzane zabytki, ale także zdarzenia wiążące się z prawem krajów, w których dane jej było przebywać. Poczynione przez nią obserwacje dotyczą ustrojów państw, przepisów administracyjnych, zwłaszcza dotykających bezpośrednio podróżników przepisów celnych i paszportowych oraz prawa sądowego. Podróżniczka interesowała się zwłaszcza wykonywaniem kar, opisywała więzienia i miejsca egzekucji.
Zapisane w Diariuszu obserwacje są na ogół precyzyjne, nie zawierają rażących błędów. Podróżniczka przede wszystkim zapisuje to, co widziała lub o czym słyszała, od czasu do czasu dodaje jednak również własne komentarze. Niektóre z tych uwag mogą wskazywać, że podróżniczce nie były obce idee Oświecenia.
Pobierz pliki
Zasady cytowania
Tom 12 (2019)
Opublikowane: 2020-04-16