Proces Jana Kasprowicza we Wrocławiu w 1887 r.

Józef Koredczuk
http://orcid.org/0000-0002-3471-586X

Abstrakt

Jan Kasprowicz podczas krótkiego pobytu we Wrocławiu w trakcie studiów prowadził także niezwykle aktywną działalność polityczną. Związana była ona z jego uczestnictwem w organizacji „Pacyfik”, powiązanej z socjaldemokracją niemiecką. Z tego powodu został on aresztowany i był sądzony w ramach jednego z największych procesów w Niemczech przeprowadzonych w oparciu o ustawy antysocjalistyczne. Ze względu na to, że był Polakiem otrzymał jeden z najsurowszych wyroków procesie we Wrocławiu w 1887 r. Okres pobytu Jana Kasprowicza we Wrocławiu był jednym z najtrudniejszych w jego życiu. Pod wpływem doświadczeń wrocławskich ostatecznie zrezygnował z działalności politycznej i zajął się wyłącznie działalnością literacką.


Słowa kluczowe

działalność socjalistyczna, Jan Kasprowicz, organizacja „Pacyfik”, socjaldemokracja, Wrocław

Album der mit dem Zeugniss der Reife in der Philosophischen Fakultaet inscripten Studierenden, 23 IV 1885—28 X 1911. Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, sygn. 435.

Allgemeines Studenten-Register Philosophische Fakultät. Abgegangene Studenten. Vol. XXXIII. Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, sygn. F 479.

Zbiór Praw Państwa Niemieckiego 1871, nr 24.

Baumgarten L.: Dzieje Wielkiego Proletariatu. Warszawa 1966.

Gerhart Hauptmann. Pan na Jagniątkowie (1862—1946). Oprac. J. Koprowski,

M. Misiorny. Warszawa 1996.

Jan Kasprowicz. Wstęp, wybór materiałów i przypisy R. Loth. Warszawa 1964. Koredczuk J: Studia Andrzeja Szeptyckiego we Wrocławiu. W: Śląska Republika

Uczonych. Schlesische Gelehrtenrepublik. Slezska Vědecká Obec. Red. M. Hałub, A. Mańko-Matysiak. T. 5. Dresden—Wrocław 2012.

Kulak T.: Historia Wrocławia. Od twierdzy fryderycjańskiej do twierdzy hitlerowskiej. Wrocław 2001.

Loth R.: Młodość Jana Kasprowicza. Szkic biograficzny. Poznań 1962.

Müller T.: Der Geschichte der Breslauer Sozialdemokratie. Teil 2: Sozialistengesetz. Breslau 1925.

Popiński K.: Borussia, Lusatia, Marcomania... Świat burszów, piwiarń i pojedynków. Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego 1871—1921. Wrocław 2002.

Ressel J.: Das Karzerbuch der Breslauer Universität 1877—1886. „Breslauer Hoch- schul Rundschau” 1927, Jg. 18, Nr. 3; „Breslauer Hochschul Rundschau” 1927,

Jg. 18, Nr. 4.

Socialisten-Proceß. „Schlesische Zeitung” 1887, Nr. 780.

Sosnowski M.: Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna. Cz. 1: Chłopska sukmana (1860—1889). Zakopane 2015.

Sosnowski M.: W zgodzie z bytem i przeznaczeniem. Rozważania o osobowości Jana Kasprowicza. Psychologiczny portret twórcy. Warszawa 2010.

Szeptycka Z.: Młodość i powołanie ojca Romana Andrzeja Szeptyckiego zakonu św. Bazylego Wielkiego. Wrocław 1993.

Wójtowicz S.: Wrocławskimi śladami metropolity Andrzeja Szeptyckiego. „Acta Universitatis Wratislaviensis” 2012, nr 3459. Slavica Wratislaviensa, T. 156.

„Gazeta Toruńska”, 12.11.1887.

„Namslauer Stadtblatt”, 19.11.1887.

Pobierz

Opublikowane : 2020-04-16


KoredczukJ. (2020). Proces Jana Kasprowicza we Wrocławiu w 1887 r. Z Dziejów Prawa, 12, 285-296. https://doi.org/10.31261/ZDP.2019.20.18

Józef Koredczuk  zdziejowprawa@us.edu.pl
Uniwersytet Wrocławski  Polska
http://orcid.org/0000-0002-3471-586X




Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).