O votum separatum w obronie Ignacego Koschembahra-Łyskowskiego w 1903 r. złożonym, czyli o sporze o zwyczajną profesurę z prawa rzymskiego na Uniwersytecie we Lwowie
Abstrakt
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie nieznanego dotąd szerzej epizodu z życia polskiego romanisty Ignacego Koschembahra-Łyskowskiego, związanego z próbą uzyskania przez niego zwyczajnej profesury na Uniwersytecie we Lwowie. Ten uczony, przeniósł się pod koniec XIX wieku z Fryburga do Lwowa, gdzie kontynuował swą karierę akademicką. W 1903 roku pojawiła się kwestia obsadzenia zwyczajnej systemowej katedry prawa rzymskiego i romanista był jednym z dwóch kandydatów, zgłoszonym obok Marcelego Chlamtacza. Ostatecznie, we wniosku o mianowanie, skierowanym do C.K. Ministerstwa znalazło się nazwisko M. Chlamtacza. Wywołało to sprzeciw części uczonych, którzy sformułowali votum separatum w obronie I. Koschembahra-Łyskowskiego. Intencją autora niniejszego opracowania, była analiza tego dotąd nieznanego dokumentu sporządzonego w obronie I. Koschembahra-Łyskowskiego.
Słowa kluczowe
Ignacy Koschembahr-Łyskowski, prawo rzymskie, Uniwersytet Lwowski, Marceli Chlamtacz
Bibliografia
Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD), C.K. Ministerstwo Wyznań i Oświaty, sygn. 101u, k. 475—508.
Państwowe Archiwum Obwodu Lwowskiego (DALO), f. 26, op. 5, spr. 1990, k. 39.
AcademiaMilitans.UniwersytetJanaKazimierzaweLwowie. Red. A. Redzik. Kraków 2017.
Chlamtacz M.: O nabyciu owoców przez posiadacza w dobrej wierze w klasycznem prawie rzymskiem z uwzględnieniem prawa cywilnego austryackiego i niemieckiego.Lwów 1903.
Czech-Jezierska B.: Profesor LeonPiniński—wybitny lwowski uczony przełomu XIX i XX wieku. W: Iusethistoria. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Jerzemu Markiewiczowi. Red. T. Guz, W. Bednaruk, M.R. Pałubska. Lublin 2011.
Erxleben A.: DieCondictionessinecausa. Bd. 1. Leipzig 1850.
Erxleben A.: DieCondictionessinecausa. Bd. 2. Göttingen 1853.
Grebieniow A.: Ignacy Koschembahr-Łyskowski— profesor Uniwersytetu Fryburskiego (1895—1900). „Kwartalnik Prawa Prywatnego” 2015 z. 2.
Hofmann F.:Die Lehre vom titulus und modus adquirendi, und von der iusta causa traditionis. Wien 1873.
Jędrejek G.: Wacław Osuchowski — Profesor prawa rzymskiego KUL. „PrzeglądUniwersytecki KUL” 2000, nr 2.
Jońca M.: Leon Piniński—historyk sztuki stworzony przez podróże.W: Aksjologia podróży. Red. Z. Krawczyk, E. Lewandowska-Tarasiuk, J.W. Sienkiewicz. Warszawa 2012.
Koredczuk J.: Przyczynek do sprawy habilitacji Ignacego Koschembahra-Łyskowskiegowe Wrocławiu. W: „Acta Universitatis Wratislaviensis”, nr 2616. Prawo 288: Studia historycznoprawne.Tom dedykowany Profesorowi doktorowi Alfredowi Koniecznemu. Red. K. Orzechowski. Wrocław 2004.
Koschembahr-Łyskowski I.:Die Condictio als Bereicherungsklage im klassischen römischen Recht.Weimar 1903.
Kronika Uniwersytetu Lwowskiego.T. 2:(1898/9—1909/10). Zestawił W. Hahn. Lwów 1912.
Nancka G.: Kilkauwago poglądach Marcelego Chlamtacza na regułę bonae fidei possessor fructus suos facit.„Z Dziejów Prawa” 2018, T. 11 (19), cz. 2.
Nancka G.: Prawo rzymskie w pracach Marcelego Chlamtacza. Katowice 2019.
Nancka G.: Trzech romanistów we wspomnieniach Marcelego Chlamtacza. „Studia Prawno-Ekonomiczne” 2017, T. 105.
Pol K.: Ignacy Koschembahr-Łyskowski (1864—1945). W: Poczet prawników polskich XIX—XX w. Warszawa 2011.
Stintzing J.: Geschichte der Deutschen Rechtswissenschaft. München—Leipzig 1880.
Szczygielski K.: Ignacy Koschembahr-Łyskowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. „Miscellanea Historico-Iuridica” 2013, T. 12.
Voigt M.: UeberdieCondictionesobcausamunduebercausaundtitulusimAllgemeinen. Leipzig 1862.
Wiaderna-Kuśnierz R.: Droga Wacława Osuchowskiego do profesury—w 100-lecie urodzin (1906—1988). „Studia Iuridica Lublinensia” 2006, nr 6.
Wiaderna-Kuśnierz R.: Leon Piniński—profesor prawa rzymskiego na Uniwersytecie Lwowskim. W: Historia, mentalność, tożsamość. Red. J. Pisulińska, P. Sierżęga, L. Zaszkilniak. Rzeszów 2008.
Wiaderna-Kuśnierz R.: Marceli Chlamtacz (1865—1947)—profesor prawa rzymskiego i samorządowiec. Zarys biografii w 150-lecie urodzin. W: Stefan Ehrenkreutz i historycy prawa okresu dwudziestolecia międzywojennego. Red. P. Dąbrowski, D. Szpoper. Gdańsk—Olsztyn 2016.
Wiaderna-Kuśnierz R.: Nauka i nauczanie prawa rzymskiego na Uniwersytecie Lwowskim w pierwszej połowie XX wieku (zarys problematyki). „Studia Prawno-
ustrojowe” 2007, nr 7.
Wiaderna-Kuśnierz R.: Prawo rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918—1939). Warszawa 2015.
Wołodkiewicz W.: Ignacy Koschembahr-Łyskowski — romanista, cywilista, kody- fikator. „Studia Iuridica” 1995, T. 29: Z dziejów Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. 75 lat działalności Wydziału Prawa Odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego.(Materiały z sesji luty 1994 r.).
Zoll F.: Dr I. Koschembahr-Łyskowski: „Die Condictio als Bereicherungsklage im klassischen römischen Recht”,I Band,Weimar1903,(str.XI i 227). „Przegląd Prawa i Administracji” 1903, T. 28.
Uniwersytet Śląski w Katowicach Polska
http://orcid.org/0000-0002-9911-7473
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).