Kara pozbawienia wolności w świetle kodeksu karnego RSFRR z 1960 r. — problemy prawa oraz praktyki jej orzekania

Katarzyna Laskowska
http://orcid.org/0000-0001-6767-3929

Abstrakt

Opracowanie dotyczy wybranej instytucji kodeksu karnego RSFRR z 1960 r., tj. kary pozbawienia wolności. Składa się ono z trzech części. W pierwszej ukazano miejsce i status prawny tej kary na tle innych kar w kodeksie z 1960 r. Podkreślono jej zasadniczy charakter. Następnie omówiono zakres regulacji prawnej kary pozbawienia wolności (art. 24 kk). Przedstawiono jej granice czasowe oraz kategorie sprawców podlegających pozbawieniu wolności, jak też miejsca wykonywania kary. Ukazano  możliwości zamiany miejsc odbywania kary pozbawienia wolności. W trzeciej części opracowania zaprezentowano ogólny stan przestępczości zarejestrowanej w analizowanym okresie, a następnie dynamikę skazanych. Pozwoliło to ustalić relacje skali zjawiska do ilości osób odbywających tę karę izolacyjną. Ukazało surową praktykę orzekania kary pozbawienia wolności przez radzieckie sądy. Na podstawie przeprowadzonych analiz dogmatycznych i statystycznych umożliwiło uznanie tej kary za ważny instrument prawa i polityki karnej.  


Słowa kluczowe

kodeks karny RSFRR z 1960 r., kara pozbawienia wolności, szczególnie ciężkie przestępstwo, szczególnie niebezpieczny recydywista, skazanie

Уголовный кодекс РСФСР от 27 октября 1960 г. „Ведомости Верховного Совета РСФСР” от 31 октября 1960 года. http://www.lawrussia.ru/bigtexts/law_3558/ [dostęp: 10.12.2018].

Laskowska K.: Przestępczość w Rosji z perspektywy kryminologii i prawa karnego. Białystok 2016.

Laskowska K.: Z badań nad przestępczością w Związku Radzieckim. W: O prawie i jego dziejach księgi dwie. Studia ofiarowane Profesorowi Adamowi Lityńskie- mu w czterdziestopięciolecie pracy naukowej i siedemdziesięciolecie urodzin. Księga II. Red. M. Mikołajczyk, J. Ciągwa, P. Fiedorczyk, A. Stawarska- -Rippel, T. Adamczyk, A. Drogoń, W. Organiściak, K. Kuźmicz. Białystok—Katowice 2010.

Lityński A.: Prawo Rosji i ZSRR 1917—1991, czyli historia wszechzwiązkowego komunistycznego prawa (bolszewików). Krótki kurs. Warszawa 2017.

Вологдин А.А.: История государства и права России. Москва 2007. Комментарий к уголовнoму кодексу РСФСР 1960 г. Ред. М.Д. Шаргородский,

Н.А. Беляев. Ленинград 1962.

Михайлова Н.В., Курскова Г.Ю.: История отечественного государства и права России. Москва 2014.

Научный комментарий к уголовнoму кодексу РСФСР.Ред. М.И. К о в а л е в,

Е.А. Фролов, М.А. Ефимов. Свердловск 1964.

Полный курс уголовного права в 5 томах. Т. 1: Преступление и наказание. Ред. A.И. Коробеева. Санкт Петербург 2008.

Рассолов М.М., Никитин П.В.: История отечественного государства и права России. Москва 2012.

Уголовный кодекс РСФСР с комментариями. Ред. O.B. Грачев. Москва 1992.

Pobierz

Opublikowane : 2020-04-16


LaskowskaK. (2020). Kara pozbawienia wolności w świetle kodeksu karnego RSFRR z 1960 r. — problemy prawa oraz praktyki jej orzekania. Z Dziejów Prawa, 12, 863-874. https://doi.org/10.31261/ZDP.2019.20.48

Katarzyna Laskowska  zdziejowprawa@us.edu.pl
Uniwersytet w Białymstoku  Polska
http://orcid.org/0000-0001-6767-3929




Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).