Opublikowane: 2023-12-29

Feminizm i nowy feminizm w kulturze starożytnego Izraela? Księga Judyty

Aneta Kwaśniak-Gawłowska Logo ORCID

Abstrakt

Celem artykułu Feminizm i nowy femasinizm w kulturze starożytnego Izraela? Księga Judyty jest ukazanie istotnej roli kobiety zarówno w społeczeństwie starożytnego Izraela, jak i tekście biblijnym – Księdze Judyty. Znaczenie kobiety w życiu społeczno-ekonomicznym oraz religijnym dostrzega badaczka feministyczna, Carol Meyers, oraz teolog katolicki, Waldemar Chrostowski. Świadczy to o istnieniu pewnych punktów łączących oba dyskursy. Poszukując rysów feministycznych w codzienności starożytnego Izraela oraz Biblii, należy jednak pamiętać o nieadekwatności użycia do opisu życia ówczesnych kobiet terminologii współczesnego feminizmu. Niemniej jednak można zastanowić się, czy sama definicja „feminizmu”, gdyby była ona w starożytności znana, miałaby w ogóle rację bytu. Posługując się definicją feminizmu jako ruchu społecznego, opracowanego przez Kazimierza Ślęczkę, autorka dochodzi do wniosku, że dyskryminacja i wykluczenie kobiet nie miały ówcześnie miejsca. Jednocześnie zauważa, że bohaterka Księgi Judyty wpisuje się, mówiąc językiem współczesnym, w założenia postulowanego przez Jana Pawła II nowego feminizmu.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kwaśniak-Gawłowska, Aneta. 2023. „Feminizm I Nowy Feminizm W Kulturze starożytnego Izraela? Księga Judyty”. Iudaica Russica, nr 2(11) (grudzień):1-25. https://doi.org/10.31261/IR.2023.11.05.

Cited by / Share

Nr 2(11) (2023)
Opublikowane: 2023-12-29


ISSN: 2657-4861
eISSN: 2657-8352
Ikona DOI 10.31261/IR

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | University of Silesia Press

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.