Redakcja Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego przyjmuje do publikacji opracowania dotyczące problematyki szeroko rozumianego prywatnoprawnego obrotu transgranicznego, tj. z obszarów:
- prawa prywatnego międzynarodowego (prawa kolizyjnego),
- prawa jednolitego,
- międzynarodowego postępowania cywilnego,
- międzynarodowego arbitrażu handlowego i inwestycyjnego,
- innych form polubownego rozstrzygania sporów,
- prawa porównawczego w dziedzinie prawa prywatnego,
- prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego publicznego w zakresie, w jakim dotyczą one obrotu prywatnoprawnego.
Materiały zgłaszane do publikacji w Problemach Prawa Prywatnego Międzynarodowego powinny mieć charakter oryginalnych, nieogłaszanych wcześniej drukiem dzieł naukowych. Autorzy obowiązani są do złożenia oświadczenia w tym przedmiocie.
Składanym opracowaniom powinny towarzyszyć:
- streszczenie w języku polskim i angielskim
- słowa kluczowe w języku polskim i angielskim
- bibliografia załącznikowa
- informacja na temat stopnia/tytułu naukowego autora, zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, afiliacji oraz danych kontaktowych
Redakcja Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego przyjmuje opracowania liczące do 40 stron znormalizowanego maszynopisu (ok. 100.000-120.000 znaków wliczając przypisy). Opracowania powinny spełniać wymogi techniczne i redakcyjne (zob. szerzej tu ).
Autorzy są zobowiązani do wskazania ewentualnych źródeł finansowania publikacji (ze środków publicznych lub prywatnych, np. ministerialnych, wkładu instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń, czy też podmiotów komercyjnych). W zależności od woli autorów informacje te pozostaną do wiadomości redakcji lub zostaną ujawnione w publikacji.
Wszystkie opracowania publikowane w Problemach Prawa Prywatnego Międzynarodowego podlegają anonimowej recenzji przez dwóch niezależnych recenzentów w systemie tzw. double-blind review (zob. szerzej tu ). Ostateczna decyzja o przyjęciu materiału do druku należy do redakcji i jest uzależniona od poziomu naukowego opracowania, jego znaczenia dla nauki oraz praktyki prawniczej, a także oryginalności dzieła. Istotnym kryterium stanowi również tematyka podjęta przez autora i jej zgodność z profilem Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Redakcja upublicznia schemat przepływu pracy redakcyjnej (zob. tu).
Autorzy zobowiązani są przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz zasad etycznych obowiązujących w nauce, w szczególności dotyczących eliminacji plagiatów, autoplagiatów, ghostwritingu, oraz guest autorhorship (zob. szerzej tu ). Redakcja Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego dokumentuje wszelkie przejawy naruszania praw autorskich oraz zasad etyki, a także nierzetelności naukowej. W wymagających tego przypadkach redakcja zawiadamia właściwe instytucje lub organy państwa.
Redakcja Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego zastrzega sobie możliwość dokonywania skrótów, poprawek stylistycznych, językowych i interpunkcyjnych. Materiałów nie zamówionych redakcja nie zwraca.
Wskazówki redakcyjne i techniczne
Objętość
Redakcja przyjmuje opracowania do 40 stron znormalizowanego maszynopisu (ok. 100.000 – 120.000 znaków, wliczając przypisy).
Wymagane elementy opracowania
Opracowaniom powinny towarzyszyć:
- streszczenie w języku polskim i angielskim (streszczenie w języku angielskim powinno być opatrzone tytułem),
- słowa kluczowe w języku polskim i angielskim,
- bibliografia załącznikowa (samodzielne zestawienie wykorzystanej literatury przedmiotu),
- informacja na temat stopnia/tytułu naukowego autora, zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, afiliacji oraz danych kontaktowych.
Streszczenie nie powinno przekraczać 1.500 znaków. Streszczenie w sposób syntetyczny i przejrzysty informuje o przedmiocie opracowania (zarysowywanie treści), celach badawczych i metodzie, najważniejszych tezach i wnioskach.
Struktura tekstu
Artykuły i glosy zgłaszane do druku na łamach Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego powinny składać się z następujących części:
- wstęp/uwagi wstępne,
- rozdziały/podrozdziały (ponumerowane),
- zakończenie/podsumowanie (zakończenie powinno zawierać wnioski z przeprowadzanych badań i analizy).
Szablon
Autorzy proszeni są o korzystanie z szablonu dla tekstów zgłaszanych do druku na łamach Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego (pobierz).
Wskazówki techniczne
Format pliku zgodny z edytorem tekstu MS Word 2007 lub nowszym.
Krój czcionki: Times (New Roman), rozmiar tekstu podstawowego: 12 punktów.
Interlinia (odstępy pomiędzy wierszami): 1,5 wiersza.
Wcięcia akapitowe: 0,6 cm (bez odstępu pomiędzy akapitami).
Cytowanie źródeł
Przy cytowaniu źródeł autorzy powinni dostosować się do metody wskazanej w poniższych przykładach:
- Pazdan: Prawo prywatne międzynarodowe. Warszawa 2017, s. 89; W. Popiołek, w: „System Prawa Prywatnego”. T. 20A: Prawo prywatne międzynarodowe. Red. M. Pazdan. Warszawa 2014, s. 355
- Przybyłowski: Odesłanie w polskim prawie prywatnym międzynarodowym. „Państwo i Prawo” [dalej: PiP] 1959, nr 1, s. 48; Idem: Z problematyki stosowania obcych norm kolizyjnych. Ustawowe uregulowanie uwzględniania obcych norm kolizyjnych w polskim prawie prywatnym międzynarodowym. Kraków 1959, s. 13; W. Popiołek, w: „System Prawa Prywatnego”. T. 20A: Prawo prywatne międzynarodowe. Red. M. Pazdan…, s. 361—362.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).