Incoterms 2020 — sukces czy zagrożenie dewaluacji?

Zuzanna Daszkiewicz
https://orcid.org/0009-0007-3493-5487

Abstrakt

Proces ujednolicania prawa stanowi jedno z większych wyzwań międzynarodowego prawa prywatnego. Sam proces ma długą historię, która jednak nie zaowocowała konkretnymi wnioskami na temat skutecznych mechanizmów przeprowadzania procesu unifikacji. Publikacja Incoterms 2020 dała asumpt do rozważań nad przyczynami sukcesu niektórych inicjatyw unifikacji prawa prywatnego międzynarodowego i niepowodzenia innych. Istnieje szereg instrumentów prawnych służących ujednolicaniu prawa. W artykule skupiono się przede wszystkim na aktach podobnych do Incoterms, które nie pochodzą od władzy ustawodawczej. Wśród nich można wymienić standardowe klauzule umowne i zbiory zasad, a także konwencje. Artykuł omawia różne projekty i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy powinien mieć taki instrument, aby stał się powszechny. Analiza prowadzona jest z uwzględnieniem norm prawa kolizyjnego i materialnego oraz ich relacji do Incoterms 2020. Wreszcie, artykuł porusza również praktykę orzeczniczą związaną z Incoterms i ich znaczenie dla międzynarodowego postępowania cywilnego czy prawa podatkowego.


Słowa kluczowe

Incoterms 2020; ujednolicanie prawa; soft law; autonomia woli; konwencja wiedeńska; międzynarodowe postępowanie cywilne

Blajer A., Międzynarodowe reguły handlowe. Zasady i praktyka stosowania, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk, 2000.

Bridge M., The Sale of Goods, Oxford University Press, Oxford, 2014.

Chan C., New trade term CNI, do you know it?, https://www.linkedin.com/pulse/new-trade-term-cni-do-you-know-conan-chan/ [Dostęp: 25.10.2023 r.].

Ciszewski J. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LexisNexis, Warszawa, 2021.

Gniewek E., Machnikowski P. (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2021.

Gołaczyński J. (red.), Komentarz do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych, C.H. Beck, Warszawa, 2015.

Gołaczyński J., Prawo prywatne międzynarodowe, C.H. Beck, Warszawa, 2017.

Iwiński K., Schwenzer I. (red.), Konwencja Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów (CISG). Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2021.

Łętowska E., Multicentryczność współczesnego systemu prawa i jej konsekwencje, „Państwo i Prawo” 2005, z. 4.

Machnikowski P., Opcjonalne prawo umów — zalety i ograniczenia, w: Wybrane zagadnienia polskiego prawa prywatnego. Księga pamiątkowa ku czci Doktora Józefa Kremisa i Doktora Jerzego Strzebinczyka, red. J. Jezioro, K. Zagrobelny, E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa, Wrocław, 2019.

Machnikowski P., Zasady europejskiego prawa umów a przepisy Kodeksu cywilnego o zawarciu umowy, Transformacje Prawa Prywatnego” 2006, nr 3—4.

Marciniak-Neider D., Warunki dostaw towarów zagranicznych w handlu zagranicznym, Polish International Freight Forwarders Association, Gdynia, 2020.

Mostowik P., Tworzenie państwowego prawa zobowiązań umownych, „Przegląd Sądowy” 2001, nr 2.

Osajda K. (red.), System Prawa Prywatnego, T. 5, Prawo zobowiązań — część ogólna, C.H. Beck, Warszawa, 2020.

Pazdan M. (red.), Komentarz do Rozporządzenia Nr 593/2008, C.H. Beck, Warszawa, 2018.

Pazdan M. (red.), System Prawa Prywatnego, T. 20B, Prawo prywatne międzynarodowe, C.H. Beck, Warszawa, 2015.

Pazdan M., Prawo prywatne międzynarodowe, Wolters Kluwer, Warszawa, 2016.

Popiołek W. (red.), System Prawa Handlowego, T. 9, Międzynarodowe prawo handlowe, C.H. Beck, Warszawa, 2013.

Ramberg J., To what extent do Incoterms 2000 vary articles 67(2), 68 and 69?, „The Journal of Law and Commerce” 2006, vol. 25, no. 1.

Reynolds F., How laws and regulations in the USA affect the use of the Incoterms® rules, https://iccacademy/incoterms-usa/ [Dostęp: 25.10.2023 r.].

Stępień B. (red.), Handel zagraniczny. Poradnik dla praktyków, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2007.

Tuleja P. (red.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2021.

Viscasillas P.P., La transmisión del riesgo a la luz de la Convención de Viena de 1980 y de los Incoterms® 2020, „La Ley Mercantil” 2021, No. 86

Pobierz

Opublikowane : 2023-11-09


DaszkiewiczZ. (2023). Incoterms 2020 — sukces czy zagrożenie dewaluacji?. Problemy Prawa Prywatnego Międzynarodowego, 33, 39-73. https://doi.org/10.31261/PPPM.2023.33.02

Zuzanna Daszkiewicz  zuzanna.daszkiewicz@alumni.uj.edu.pl
Uniwersytet Jagielloński  Polska
https://orcid.org/0009-0007-3493-5487




Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).