Ruch po spirali, czyli projekcja przestrzeni w Записках чудака Andrieja Biełego



Abstrakt

Diana Oboleńska

Uniwersytet Gdański, Gdańsk, Poland

PRZ.RUS@op.pl

 

RUCH PO SPIRALI, CZYLI PROJEKCJA PRZESTRZENI W ЗАПИСКАХ ЧУДАКА АNDRIEJA BIEŁEGO

Streszczenie

W artykule rozpatrywane jest zagadnienie przestrzeni semantycznej i symbolicznej w powieści Записки чудака, które Andriej Bieły komponuje na podstawie korelacji figur geometrycznych. Ze względu na datę powstania powieści, kluczem kodującym jest tu z pewnością antropozoficzna symbolika zaczerpnięta z wykładów Rudolfa Steinera. Odkodowując dodatkowy ukryty wymiar czasoprzestrzeni w powieści, odnajdujemy zasadę jego budowy — antropozoficzną kategorię imaginacji, inspiracji i intuicji. Przechodząc przez kolejne wskazane etapy duchowej przemianyб bohater powieści staje się alter ego autora i odtwarza tym samym „duchową biografię” Biełego.

SPIRALLING OR PERCEPTION OF SPACE IN A NOVEL NOTES OF AN ECCENTRIC BY АNDREY BELY

Summary

In the article the semantic and symbolic space of the novel Notes of an Eccentric, writ­ten by Andrei Bely on the principle of geometric shapes, is being discussed. Due to the novel’s date of creation, the anthroposophical symbols taken from Rudolf Steiner’s lectures are certainly the coding key here. Decoding in the novel additional hidden dimension of the space-time, one finds the principle of its construction — anthroposophical category of imagination, inspiration and intuition. Going through the next indicated stages of spiritual transformation, the hero becomes the alter ego of Bely himself and recreates the writer’s ‘spiritual biography’.


Pobierz

Opublikowane : 2013-06-03


OboleńskaD. (2013). Ruch po spirali, czyli projekcja przestrzeni w Записках чудака Andrieja Biełego. Przegląd Rusycystyczny, (3). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/3472

Diana Oboleńska  PRZ.RUS@op.pl
Uniwersytet Gdański, Gdańsk, Poland 



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).