Rosyjska szkoła gramatyki funkcjonalnej: postulaty, kierunki, ludzie
Abstrakt
THE RUSSIAN SCHOOL OF FUNCTIONAL GRAMMAR: POSTULATES, DIRECTIONS, PERSONAL REFERENCES
Summary
The study concentrates on the functional bases of the linguistic theory of a language. The author discusses the current directions of functional investigations in Russian linguistics, namely the conceptions by A.V. Bondarko, M.A. Šeljakin, M.I. Otkupščikova, G.A. Zolotova, M.V. Vsevolodova, Z.L. Novoženova, A.A. Kamalova. Such categories of functional grammar are in centre of attention, as the functional-semantic fi eld, the functional class, the continuative character of language system, the nominative vs. semantic approach in the functional grammar and other. Moreover the author considers the functional classifi cation of part of speech, as well so the completion of grammatical description with the information about the cultural background of grammatical forms of language.
ROSYJSKA SZKOŁA GRAMATYKI FUNKCJONALNEJ: POSTULATY, KIERUNKI, LUDZIE
Streszczenie
Niniejszy artykuł jest poświęcony funkcjonalnym podstawom lingwistycznej teorii języka. Autor omawia bieżące kierunki funkcjonalnych badań w językoznawstwie rosyjskim, a mianowicie koncepcje takich badaczy jak A.W. Bondarko, M.A. Szeljakin, M.I. Otkupszczikowa, G.A. Zołotowa, M.W. Wsiewołodowa, Z.L. Novożenova, A.A. Ka-małowa. Kategorie gramatyki funkcjonalnej, znajdujące się w centrum uwagi, to pole funkcjonalno-semantyczne, klasa funkcjonalna, ciągły charakter systemu językowego, nominatywne a semantyczne podejście w gramatyce funkcjonalnej oraz inne. Ponadto, autor rozważa funkcjonalną klasyfi kację części mowy, jak i uzupełnienie opisu gramatycznego informacją o tle kulturowym form gramatycznych języka.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).