Demoniczne loci miejskie w twórczości symbolistów rosyjskich



Abstrakt

 

DEMONICZNE LOCI MIEJSKIE W TWÓRCZOŚCI SYMBOLISTÓW ROSYJSKICH

Streszczenie

Artykuł nawiązuje do tradycji badań nad tzw. tekstem miejskim w literaturze rosyjskiej. Zwróciwszy uwagę na bardziej ogólne zagadnienie demonizacji miasta w utworach pisarzy z kręgu symbolistów, jego autorzy podejmują problem przedstawienia struktury aksjologicz-nej i społeczno-funkcjonalnej poszczególnych loci (miejsc), które wyłaniają się ze wspólnej przestrzeni miasta. Miejsca, które stają się zdaniem symbolistów ośrodkami oddziaływania sił infernalnych (restauracja, dom publiczny, bal, maskarada, kasyno gry, fabryka), zostają zidentyfi kowane i scharakteryzowane na podstawie analizy utworów Walerija Briusowa, Konstantina Balmonta, Inokientija Annienskiego, Aleksandra Błoka i Andrieja Biełego. Cechy strukturalne miejsca, które nadają mu status infernalnego, oraz specyfi ka przebie-gu zdarzeń w tym miejscu zależna od tego statusu są opisane na przykładzie  restauracji. W części końcowej artykułu zostaje poruszony problem źródeł i tradycji, z którymi wiąże się demonizacja restauracji w twórczości symbolistow.

DEMONIC URBAN LOCI IN RUSSIAN SYMBOLISM

Summary

The article is written within investigations of ‘urban text’ in the Russian literature. Taking notice of the common aspect of the city ‘demonization’ in works of the writers that belong to symbolist school, the authors bring forth the issue related to description of the value and functional role that certain loci selected from a common urban space have. The urban loci determined in the works by V.Ya. Brusov, K.D. Balmont, I.F. Annensky, A.A.Blok, Andrei Bely are more often turned to be the heart of the infernal origin (restaurant, whorehouse, ball, masquerade, gambling house, factory). The structural and plot features that make a particular locus to be demonized are described by the example of the ‘restaurant’ locus. In summary of the article the issue of sources and traditions related to restaurant ‘demonization’ by the Russian symbolists is set forth.


Pobierz

Opublikowane : 2008-03-01


MagomiedowaD., & TamarczenkoN. (2008). Demoniczne loci miejskie w twórczości symbolistów rosyjskich. Przegląd Rusycystyczny, (2). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/3747

Dina Magomiedowa  PRZ.RUS@op.pl
Natan Tamarczenko 



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).