Glottodydaktyczne aspekty kształcenia interkulturowego i komunikacji



Abstrakt

GLOTTODYDAKTYCZNE ASPEKTY KSZTAŁCENIAINTERKULTUROWEGO I KOMUNIKACJI

S t r e s z c z e n i e

Niniejsza publikacja jest poświęcona glottodydaktycznym aspektom kształcenia interkulturowego i komunikacji mownej w tym zakresie. W uwagach wstępnych autor akcen tuje, że kształcenie inter-kulturowe z pomocą języka obcego koreluje nie tylko z podstawowymi założeniami modernizacji nauczania/uczenia się języków obcych wysuwanymi przez Radę Europy, ale przede wszystkim z humanistycznymi aspektami treści kształcenia, które powinny być ukierunkowane na kształtowanie homo moralis i homo communicus. W eksploracji postawionego problemu wyróżnia się determinanty ogólne: kognitywne, psycholo-giczne, dydaktyczno-socjokulturowe i pedagogiczne. Następnie autor szczegóło wo cha rakteryzuje tzw. determinanty bazowe, tj. kompetencję interkulturową i kompe tencję lingwokulturo znawczą oraz omawia czynniki warunkujące ich ukształtowanie. Tzw. determinanty bazowe stanowią w istocie rzeczy swego rodzaju subkom pe tencje w ramach globalnej obcojęzycznej kompetencji komunikacyjnej. Jest to podstawa do sformułowania szeregu implikacji glottody dak tycznych w zakresie kształcenia interkulturowego i komunikacji mownej, które wysuwa autor w końcowej części publikacji. 

GLOTTODIDACTIC ASPECTS OF INTERCULTURAL EDUCATION AND COMMUNICATION

Summary

The present article is devoted to glottodidactic aspects of intercultural education and oral com-munication in this respect. In the introductory remarks the author emphasises that intercultural edu-cation through the foreign language correlates not only with the basic assumptions of modernising the teaching/learning of foreign languages, put forward by the Council of Europe, but most of all with the humanistic aspects of the teaching content, which should aim at shaping the homo moralis and homo communicus. The following general determinants are distinguished in the exploration of the problem: cognitive, psychological, didactic-sociocultural and pedagogical. Then the author characterises in detail the so-called base determinants, i.e. the intercultural and linguistic-cultural competencies, and discusses the factors determining the shaping of these competencies. The so-called base determinants constitute, as a matter of fact, a kind of subcompetencies within a global foreign language communicative competence. This is a basis to formulate a number of glottodidactic implications concerning intercultural education and oral communication, which the author draws in the fi nal part of the article. 


Pobierz

Opublikowane : 2006-10-01


PacholczykT. (2006). Glottodydaktyczne aspekty kształcenia interkulturowego i komunikacji. Przegląd Rusycystyczny, (4). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/3868

Tadeusz Pacholczyk  PRZ.RUS@op.pl



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).