20
Zgodnie z intencją zasygnalizowaną w tytule czasopismo naukowe „Wortfolge. Szyk Słów” sytuuje się na granicy dwóch dyscyplin: literaturo- i językoznawstwa. Szeroko rozumiana (po)graniczność wyznacza także główną oś krytycznej refleksji publikowanych w nim artykułów naukowych. W szczególności zaś interesują nas zjawiska literackie, estetyczne oraz językowe, ujęcia dydaktyczne o charakterze (po)granicznym, swoiste przejścia między granicami oraz (nie)możliwość ich wytyczania, a także myślowe, metaforyczne i (do)słowne cyrkulacje języków/myśli/tekstów/dyskursów w czasie i przestrzeni, przybierające przykładowo formę transferu transnarodowego i interdyscyplinarnego. Egzemplifikacji rysujących się w tym kontekście problemów służyć winny język bądź literatura/kultura niemieckiego i/lub polskiego obszaru językowego.
W szerszej perspektywie czasopismo pragnie być otwartą platformą wymiany myśli między badaczkami i badaczami z kraju i ze świata, zapraszając do wzięcia udziału w zorientowanym (ponad/po)granicznie procesie komunikacji intra- oraz interkulturowej.
Językami publikacji są język polski i niemiecki.
Czasopismo jest redagowane przez zespół germanistów - literaturoznawców i językoznawców – zatrudnionych w Instytutach Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Za publikowanie tekstów na łamach czasopisma nie pobiera się opłat.
Czasopismo ukazuje się raz w roku wyłącznie w wersji elektronicznej. Pojedyncze artykuły publikowane są na bieżąco zgodnie z zasadą online-first.
Wydawcą rocznika jest Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
CfP: Germanistyka i badania humanistyczne - obecne i przyszłe wyzwania
2024-03-15
Numer 9 (2025) naszego czasopisma będzie poświęcony aktualnym i przyszłym zagadnieniom i wyzwaniom w germanistyce i badaniach humanistycznych. Szczególnie interesują nas kwestie związane z perspektywami postnarodowymi, kontekstami migracyjnymi, wielojęzycznością i hybrydycznością, materializmem, postantropocentryzmem oraz społecznymi funkcjami literatury i kultury. W ramach rozważań lingwistycznych chcemy zająć się różnorodnością możliwych (kontrastywnych, konfrontatywnych i porównawczych) podejść i perspektyw badawczych, w szczególności takich, które do tej pory były mało dyskutowane i badane, również o charakterze interdyscyplinarnym, które mogą dostarczyć wglądu w nowe dziedziny i metody badawcze.
Prosimy o przesyłanie manuskryptów, które nie powinny przekraczać 30 000 znaków, za pośrednictwem strony: https://journals.us.edu.pl/index.php/wss/about/submissions.
W przypadku dłuższych artykułów prosimy o kontakt z redakcją.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.
Termin nadsyłania gotowych do druku manuskryptów upływa 30 grudnia 2024 r.
Języki publikacji: niemiecki, polski, wyjątkowo angielski
Wszystkie artykuły są recenzowane.
Kontakt: wortfolge@us.edu.pl
- CEEOL
- CEJSH
- ERIH+
- DOAJ
- EBSCO
- ICI Journals Master List
- MLA International Bibliography
- WorldCat
- ZDB