Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyczne obowiązujące redaktorów, autorów i recenzentów czasopisma „Wortfolge / Szyk Słów” zostały opracowane w oparciu o zalecenia COPE Committee on Publication Ethics (Komisji Etyki Publikacji) zawarte w Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors (Kodeks postępowania i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism naukowych). Wszystkie teksty zgłoszone do publikacji są
weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami etyki, rzetelności, wartości i użyteczności naukowej.


I. OBOWIĄZKI AUTORÓW

1. Autorzy powinni przesyłać do publikacji wyłącznie własne, oryginalne teksty. W przypadku, gdy wykorzystują twierdzenia, wyniki badań lub dane opracowane przez innych autorów, muszą opatrywać zapożyczone fragmenty przypisem i/lub zamieszczać je w formie cytatu. Plagiat czy fałszowanie danych jest niedopuszczalne.

2. Autor, który zgłasza tekst do publikacji, jest zobowiązany do wskazania wkładu poszczególnych osób w powstanie tekstu. Autorstwo należy ograniczyć tylko do tych osób, które faktycznie znacząco przyczyniły się do powstania tekstu (opracowania koncepcji, realizacji badań i interpretacji wyników). Wszyscy, którzy mieli istotny wkład w przygotowanie tekstu, powinni być wymienieni przez autora zgłaszającego tekst do
publikacji, jako współautorzy. Przypadki ghostwriting (pominięcie osoby mającej istotny wkład w powstanie tekstu jako jego współautora) i guest autorship (podanie osoby, której udział w powstanie tekstu jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, jako jego współautora) stanowią przejaw nierzetelności naukowej, uznawane są za nieetyczne i nieakceptowane.

3. Autor jest zobligowany do rzetelnego i wiarygodnego opisu badań naukowych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Autor musi ponadto zawsze podawać odpowiednią literaturę przedmiotu, która została przez niego wykorzystana do napisania tekstu. 

4. Autor jest zobowiązany ujawnić wszystkie źródła finansowania i wsparcia związane z przygotowaniem tekstu.

5. Autor nie powinien publikować tekstów opisujących te same badania w więcej niż jednym czasopiśmie, monografii lub pracy zbiorowej. Składanie tego samego tekstu do publikacji w kilku miejscach jest nieetyczne i niedozwolone.

6. Autor jest zobowiązany do uwzględniania w tekście poprawek wskazywanych na każdym etapie opracowania redakcyjnego, w tym poprawek sugerowanych w recenzjach zewnętrznych.

7. Autor ma obowiązek wykonać korektę autorską tekstu zgodnie z wytycznymi Redakcji we wskazanym przez nią terminie.

8. Jeśli autor znajdzie znaczące błędy lub nieścisłości we własnym tekście, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Redakcji w celu jego wycofania lub opublikowania odpowiedniej erraty.

II. OBOWIĄZKI REDAKCJI

1. Redakcja ponosi odpowiedzialność za decyzje, które ze złożonych tekstów powinny zostać opublikowane lub odrzucone, jak również jest odpowiedzialna za wszystkie treści umieszczane w czasopiśmie. Przy podejmowaniu decyzji istotne są takie kwestie jak: znaczenie naukowe pracy, oryginalność ujęcia problemu, przejrzystość i zgodność z zakresem tematycznym czasopisma oraz wymogi prawne regulujące sprawy
zniesławienia, naruszania praw autorskich i plagiatu.

2. Nadesłane teksty są oceniane w sposób bezstronny i obiektywny pod względem merytorycznym bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, obywatelstwo, wyznanie czy przekonania polityczne autorów.

3. Redakcja przestrzega zasady poufności, tj. nie ujawnia osobom trzecim żadnych informacji na temat nadesłanych tekstów. Wyjątek stanowią: autor/autorzy tekstu, recenzenci, konsultanci redakcyjni (np. korektorzy językowi) i wydawca.

4. Redakcja nie może we własnych badaniach korzystać z treści niepublikowanych tekstów lub ich fragmentów bez wyraźnej pisemnej zgody autora.

5. Redakcja przeciwdziała wystąpieniu konfliktu interesów i dąży do zapewnienia sprawiedliwej i merytorycznej recenzji.

6. Aby zapewnić anonimowość autora na etapie opracowywania recenzji zewnętrznych, Redakcja usuwa z tekstu wszelkie dane mogące ujawnić jego tożsamość. 

7. Aby zapewnić anonimowość recenzentów zewnętrznych, Redakcja usuwa ich dane z formularza recenzji.

8. Redakcja, przestrzegając zasady rzetelności i uczciwości naukowej, dąży do wyeliminowania przypadków plagiatu oraz praktyk guest authorship i ghostwriting. W przypadku wykrycia uchybień w zakresie należytej rzetelności i uczciwości naukowej Redakcja jest zobowiązana do ich ujawnienia i poinformowania stosownych podmiotów (instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych itp.) w celu podjęcia odpowiednich działań zgodnych z obowiązującym prawem.

III. OBOWIĄZKI RECENZENTÓW

1. Recenzent wspiera pracę Redakcji w podejmowaniu decyzji dotyczących przyjmowania lub odrzucania zgłoszonych tekstów, sugestie recenzenta mają również pomóc autorowi w podniesieniu jakości naukowej publikowanego przez niego tekstu.

2. Każdy zgłoszony do publikacji artykuł naukowy recenzowany jest przez dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych. Procedura double-blind zapewnia, że autor i recenzenci nie znają swych tożsamości. 

3. Recenzent jest zobowiązany wykonać recenzję w ustalonym terminie. W przypadku braku czasu lub odpowiednich kwalifikacji recenzent jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Redakcji o tym, że nie jest w stanie dotrzymać terminu lub podjąć się przygotowania recenzji. W takim przypadku Redakcja wyznacza innego recenzenta.

4. Recenzent jest zobowiązany do pełnej poufności w zakresie powierzonych mu do recenzji tekstów, które nie mogą być omawiane i konsultowane z osobami trzecimi.

5. Recenzent jest zobowiązany do obiektywnej merytorycznej oceny powierzonych tekstów z zachowaniem standardów etycznych, poprzez przywoływanie odpowiednich argumentów naukowych. Personalna krytyka autora tekstu jest uznawana za niestosowną.

6. Recenzent nie może wykorzystywać recenzowanych prac dla własnych działań naukowych. Nie powinien on również oceniać tekstów, w przypadku których może występować konflikt interesów z autorem.

7. Recenzent powinien poinformować Redakcję o możliwości wystąpienia przypadków ghostwriting, guest authorship i/lub plagiatu albo tzw. autoplagiatu w odniesieniu do tekstu zgłoszonego do publikacji oraz wskazać fragment/fragmenty tekstu budzące wątpliwości.

Zasady etyki publikacyjnej

Nr 8 (2024)
Opublikowane: 2024-12-18



eISSN: 2544-4093
Logo DOI 10.321261/WSS

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego | University of Silesia Press

Licencja CC

Licencja CC BY-SA

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.