Czterdzieści trzy lata funkcjonowania Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1976–2019) – osiągnięcia: czasopisma naukowe, uprawnienia akademickie, kadra, granty i dorobek naukowy
Abstrakt
The article is devoted to the scientific, didactic and organizational achievements of the Faculty of Pedagogy and Psychology of the University of Silesia in Katowice from its foundation to the newest times (1976–2019). It presents the origins of the Faculty, including the functioning of education in the field of pedagogy and psychology in the structure of the Higher School of Pedagogy in Katowice, and then in the structure of the University of Silesia, the evelopment of the scientific and teaching staff (obtaining subsequent degrees and titles, scientific publications) and the basis for the Faculty to obtain full academic qualifications in the field of pedagogy. Also, the journals published by the Faculty have been characterized.
Słowa kluczowe
Faculty of Pedagogy and Psychology of the University of Silesia; pedagogy; psychology; Silesian pedagogy
Bibliografia
A n d r u k o w i c z W.: Chowanna – w dwusetną rocznicę urodzin Bronisława Trentowskiego. „Chowanna” 2009, tom jubileuszowy: Modalne aspekty treści kształcenia [red.W. K o j s].
Bobrowska - Nowak W.: Kartki z przeszłości „Chowanny”. „Chowanna” 1993, T. 1.
B u d n i a k A.: Czasopismo pedagogiczne „Chowanna” (1929–1997). Zarys monograficzny. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego,1999.
Czernichowski E.: Organizacja i znaczenie Instytutu Pedagogicznego w Katowicach. Katowice: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1930.
G r z y b o w a M.: Nauczyciel-eksperymentator, naukowiec, pedagog, pedeutolog. Życie – działalność edukacyjna – działalność twórcza Jana Bohuckiego (1901–1991). „Nauczyciel i Szkoła” 1997, nr 2 (3), s. 141–145. Instytut Pedagogiczny w Katowicach. [Broszura informacyjna. Nakładem IP. Gmach Gimnazjum Państwowego]. Poznań: Drukarnia W.L. Anczyca i s-ki, 1928.
Juszczyk S.: Doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego dla Profesora Wincentego Okonia w roku jubileuszu 30-lecia Wydziału Pedagogiki i Psychologii (1976–2006). W: Wincenty Okoń – Doctor honoris causa Universitatis Silesiensis. Red.S. J u s z c z y k. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2006.
Juszczyk S.: 80 lat historii kształcenia nauczycieli na Śląsku. Katowice: Fundacja dla Śląska, 2009.
Juszczyk S.: Jubileusz czterdziestolecia Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego (1976–2016).Rodowód – instytucjonalizacja – rozwój – zamierzenia. „Chowanna” 2016, T. 1 (46), s. 9–56.
K o w o l i k P.: Józef Pieter (1904–1989) – psycholog, pedagog, filozof. „Nauczyciel i Szkoła” 2004, nr 1–2.
K r a s o ń K.: Zbigniew Kwieciński, Doctor Honoris Causa Universitatis Silesiensis. Oprac.K. K r a s o ń. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2014.
Molak Adolf. W: Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej. Red. J. G o l e c, S. B o j d a.T. 2. Cieszyn: Offsetdruk i Media, 1995.
P i e t e r J.: Powstanie i rozwój uczelni wyższych w województwie katowickim w latach 1945–1964. „Chowanna” 1964, z. 4.
Sprawozdanie z działalności naukowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii za 2018 rok, przyjęte przez Radę Wydziału w lutym 2019 r.
Stopińska - Pająk A.: Funkcje społeczno-pedagogiczne „Chowanny”. „Chowanna” 1987, z. 2.
Wydział Pedagogiki i Psychologii. Oprac. H. G ą s i o r, P. B a r c z y k, Z. R a t a j c z a k.W: 10 lat Uniwersytetu Śląskiego 1968–1978. Red. J. K a n t y k a. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 1978.
Wyrósł z dobrego drzewa… Uniwersytet Śląski 1968–1998. Red.A. B a r c i a k. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 1998.
Zarządzenie nr 98 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie zmian w strukturze podstawowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność naukowo-dydaktyczną w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w roku akademickim 2013/2014 i 2014/2015.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).