B a u m a n Z.: Obcy u naszych drzwi. Przekł. W. M i n c e r. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.
Google Scholar
B e r n a s i e w i c z M.: Interakcjonizm symboliczny w teorii i praktyce resocjalizacyjnej. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2011.
Google Scholar
B e r n a s i e w i c z M.: Środowisko i biologia – dylematy proporcji w kryminogenezie. W: Środowiska uczestnictwa społecznego jednostek, kategorii i grup (doświadczenia socjalizacyjne i biograficzne). Red. J. M o d r z e ws k i, A. M a t y s i a k - B ł a s z c z y k, E. W ł o d a r c z y k. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2018.
Google Scholar
B e r n a s i e w i c z M., N o s z c z y k - B e r n a s i e w i c z M.: Family Life and Crime. Contemporary Research and Essays. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017.
Google Scholar
B r o w n E.: „A Community Gets the Delinquents It Deserves”: Crime Mapping, Race, and the Juvenile Court. „British Journal of Criminology” 2017, vol. 57.
Google Scholar
C u e f f D.: Dziecko na ulicy. Zwalczanie przemocy wobec dzieci ulicy. Przewodnik metodologiczny dla pedagogów ulicy. Metody pracy w środowisku otwartym. Europejski projekt DAPHNE. Warszawa: GPAS – Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej, 2006.
Google Scholar
C u e f f D.: Potrzeba działań pedagogicznych w środowisku otwartym. „Pedagogika Społeczna – Streetworking. Teoria i praktyka” 2005, [nr] 4. C z e r w i ń s k a - J a k i m i u k E.: Przestępczość młodocianych. Interpretacja zjawiska w świetle ogólnej teorii napięcia Roberta Agnew. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2011.
Google Scholar
Dzieci ulicy w Polsce. Nowe konteksty zjawiska / Street Children in Poland. The New Contexts of the Phenomenon. Red. B. A d a m c z y k, K. B i e l. Kraków: Akademia Ignatianum–Wydawnictwo WAM, 2016.
Google Scholar
F r a n c i s z e k: Bóg jest młody. Rozmowa z Thomasem Leoncinim. Przekł. O. S t y c z e ń. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2018.
Google Scholar
F r y s z t a c k i K., N ó ż k a M., S m a g a c z - P o z i e m s k a M.: Dzieci ulicy. Studium szczególnego problemu miejskiego. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011.
Google Scholar
H a n - I l g i e w i c z N.: Trudności wychowawcze i ich tło psychiczne. Warszawa: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1961.
Google Scholar
K e l l i n g G.L., C o l e s C.M.: Wybite szyby. Jak zwalczyć przestępczość i przywrócić ład w najbliższym otoczeniu. Przekł. B. L u d w i c z a k. Poznań: Media Rodzina, 2000.
Google Scholar
K u r z e j a A.: Dzieci ulicy – profilaktyka zagrożeń. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2008.
Google Scholar
P i o t r o w s k i P.: Rozbój. Uwarunkowania psychospołeczne, motywacja i racjonalność sprawców. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2011.
Google Scholar
P o s p i s z y l K.: Ojciec a wychowanie dziecka. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2007.
Google Scholar
Przewodnik streetworkera. Oprac. tekstu A. Ł o p a t a. Oprac. merytoryczne A. B a ł c h a n, M. L a s o t a. Katowice–Opole: Stowarzyszenie „Po Moc” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej–Zakład Poligraficzny Sindruk, 2010.
Google Scholar
R a d z i e w i c z - W i n n i c k i A.: Żywiołowość otaczającej współczesności a szansa na homeostazę społeczną. Studia, szkice i refleksje socjopedagogiczne. Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2014.
Google Scholar
S a m p s o n A., V i l l e l a M.R.: How Young People Peacefully Challenge Community Norms Embedded with Violence in a Brazilian Favela. „British Journal of Criminology” 2017, vol. 57.
Google Scholar
Street Children. An International Perspective / Dzieci ulicy. Perspektywa międzynarodowa. Red. B. A d a m c z y k, K. B i e l. Kraków: Academic Publishing House of Jesuit University Ignatianum, 2018.
Google Scholar
Streetworking. Aspekty teoretyczne i praktyczne. Red. M. M i c h e l. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011.
Google Scholar
W a l e n d z i k A.: Streetwork jako forma pracy socjalnej. „Pedagogika Społeczna – Streetworking. Teoria i praktyka” 2005, [nr] 4.
Google Scholar
W a l k l a d e S.: Understanding Criminology. Current Theoretical Debates. Maidenhead–Bekshire: Open University Press, 2003.
Google Scholar
Wikström P.O.H. et al.: Breaking Rules. The Social and Situational Dynamics of Young People’s Urban Crime. Oxford: Oxfor University Press, 2013.
Google Scholar
W y r z y k o w s k i M.: Kryminologiczny aspekt minimalizowania przestępczości i patologii przez secure by design. W: Współczesna przestępczość i patologie społeczne z perspektywy interdyscyplinarnych badań kryminologicznych. Red. E.W. P ł y w a c z e w s k i, E. J u r g i e l e w i c z - D e l e g a c z, D. D a j n o w i c z - P i e s i e c k a. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2017.
Google Scholar