Kobiety, matki i dzieci specjalnej troski – problemy pedagogiczne i penitencjarne
Abstrakt
This article concerns the analyses and research on women and men coming from penitentiary correction centres and the youth from families at risk of delinquency. The research problem concentrates on the analysis of criminals who are parents and situations of children in historical and contemporary context as well as on specific difficulties in the functioning of special-needs children in social life in terms of special education. This article can inspire a new approach to dealing with criminals, enhancing their role as parents, which constitutes an important factor in the process of corrective actions.
Słowa kluczowe
criminals; parents; juveniles; prison
Bibliografia
B a t a w i a S.: Wstęp do nauki o przestępcy. Zagadnienie skłonności przestępczych. Warszawa: [nakładem] Wydawnictwa „Biblioteka Polska”, 1931.
Dobre praktyki resocjalizacyjne w zakładach poprawczych. Red. M. B e r n a s i e w i c z, M. N o s z c z y k - B e r n a s i e w i c z. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2018.
F r a n k l V.E.: Człowiek w poszukiwaniu sensu. Przeł. A. W o l n i c k a. Warszawa: Wydawnictwo „Czarna Owca”, 2009.
F r ą c k o w i a k P.: Kapitał resocjalizacyjny zakładu poprawczego. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2017.
J o ś k o - O c h o j s k a J.: Dziedziczenie traumy. „Epigenetyczny list” do przyszłych pokoleń. W: Medyczne i społeczne aspekty traumy / Medical and Social of Trauma. Red. J. J o ś k o - O c h o j s k a. Katowice: Śląski Uniwersytet Medyczny, 2016.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dz.U. 2017, poz. 682.
Ł a c i a k T.: Dziecko robotnicze na tle środowiska przemysłowo-wielkomiejskiego. „Chowanna” 1934, R. 5.
M a c h e l A.: Więzienie jako instytucja karna i resocjalizacyjna. Gdańsk: Arche, 2003.
M a c h e l H., C h ę c i ń s k a E.: Zmierzch kary pozbawienia wolności. Sens współczesnej kary uwięzienia. W: Psychologia penitencjarna. Red. M. C i o s e k, B. P a s t w a - W o j c i e c h o w s k a. Warszawa: PWN, 2016.
M a t y s i a k - B ł a s z c z y k A.: Sytuacja życiowa kobiet pozbawionych wolności. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2010.
M a t y s i a k - B ł a s z c z y k A.: Więzienne macierzyństwo. Studium socjopedagogiczne. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2016.
M o g i l n i c k i A.: Dziecko i przestępstwo. Wyd. 2 uzup. Warszawa: Wydawnictwo M. Arcta, 1925.
U r k e - N a c h a l n i k [właśc. I. F a r b a r o w i c z]: Życiorys własny przestępcy. Przedmowa S. B ł a c h o w s k i. Oprac. S. K o w a l s k i. Poznań: Towarzystwo Opieki nad Więźniem „Patronat”, 1933.
O c h o j s k a D.: Wartości i aspiracje młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. Praca licencjacka. Uniwersytet Śląski. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Katowice. 2017. Maszynopis.
Piosenki z Zakładu Karnego w Raciborzu i Zakładu Poprawczego w Białymstoku. Zbiory prywatne wychowanków i pedagogów. Resocjalizacja penitencjarna w kontekstach interdyscyplinarnych. Red. D. K o w a l c z y k, A. S z e c ó w k a, S. G r z e s i a k. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2015.
R o d e D.: Psychologiczne uwarunkowania przemocy w rodzinie. Charakterystyka sprawców. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2010.
Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przezwyciężenie. Red. J. B r ą g i e l, B. G ó r n i c k a. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2017.
S a l t e r A.C.: Drapieżcy. Pedofile, gwałciciele i inni przestępcy seksualni. Kim są, jak działają i jak możemy chronić siebie i nasze dzieci. Przeł. A. J a n k o w s k i. Poznań: „Media Rodzina”, 2005.
S z c z e p a n i k R.: Stawanie się recydywistą. Kariery instytucjonalne osób powracających do przestępczości. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015.
S z r o b a r c z y k A.: Ojciec wychowanka zakładu poprawczego jako autorytet i wzór do naśladowania przez nieletniego. Praca magisterska. Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Katowice. 2015. Maszynopis.
U r k e - N a c h a l n i k [właśc. I. F a r b o r o w i c z]: Życiorys własny przestępcy. Przedmowa S. B ł a c h o w s k i. Oprac. S. K o w a l s k i. Poznań: Towarzystwo Opieki nad Więźniem „Patronat”, 1933.
W a r a c h i m J.: Więzi rodzinne i opinia na temat rodziny generacyjnej byłych skazanych. Praca magisterska. Uniwersytet Śląski w Katowicach. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Katowice. 2017. Maszynopis.
Z n a n i e c k i F.: Socjologia wychowania. T. 2. Warszawa: Książnica Atlas, 1930.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).