Zainteresowanie Indiami i starożytnymi tekstami indyjskimi w literaturze rosyjskiej od końca XVIII do połowy XX wieku


Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest zbadanie przyczyn pojawienia się zainteresowania starożytnymi indyjskimi tekstami religijnymi i filozoficznymi w rosyjskim kręgu kulturowym, a także sposobów, w jakie teksty indyjskie weszły do literatury rosyjskiej. Artykuł ma na celu również pokazanie, w jaki sposób pierwsze rosyjskie tłumaczenia najbardziej wpływowych starożytnych dzieł indyjskich, takich jak Bhagavadgita i Shakuntala, spowodowały pojawienie się w literaturze rosyjskiej dużej liczby utworów, które w różny sposób nawiązują do starożytnych tekstów indyjskich. Artykuł pokazuje również na przykładach poszczególnych dzieł, jak rosyjscy pisarze nawiązywali w swoich utworach do starożytnych tekstów indyjskich.


Słowa kluczowe

Indie, starożytna literatura indyjska, historia literatury, przekłady literatury indyjskiej, Srebrny Wiek, teksty hinduistyczne

Belinskiy, Vissarion, [v:] Polnoye sobraniye sochineniy, t. 10, AN SSSR, Moskva. [Белинский, Виссарион, [в:] Полное собрание сочинений, т. 10, АН СССР, Москва 1956].

Bongard-Levin, Grigoriy, Vigasin, Aleksey, Obraz Indii: Izucheniye drevneindiyskoy tsivilizatsii v SSSR, Progress, Moskva 1988. [Бонгард-Левин, Григорий, Вигасин, Алексей, Образ Индии: Изучение древнеиндийской цивилизации в СССР, Прогресс, Москва 1984].

Darenskaya, Natal'ya, Indiya v tvorchestve N. S. Gumileva, Moskva. [Даренская, Наталья, Индия в творчестве Н. С. Гумилева, Москва 2017].

Faezekh, Karimian, Vostochnyye motivy i obrazy v russkoy proze i dramaturgii II-y poloviny XVIII veka, Moskva 2014.
[Фаэзех, Каримиан, Восточные мотивы и образы в русской прозе и драматургии II-й половины XVIII века, Москва 2014].

Grintser, Pavel, “Sakontala” Karamzina, [v:] Polytropon: k 70-letiyu V.N. Toporova, Ros. akad. nauk, Indrik, Moskva 1998, pp. 537-566.
[Гринцер, Павел, “Саконтала” Карамзина, [в:] Polytropon: к 70-летию В.Н. Топорова, Рос. акад. наук, Индрик, Москва 1998, pp. 537-566, 23.02.2020 ].

Maurya, Abhay., Indian and Russian Literary Mutuality, Atlantis Press, 2015, 17.03.2020
< https://www.atlantis-press.com/proceedings/icadce-15/23752>.

Seliverstova Yelena, Indiyskiye motivy v russkoy literature XX veka, Sankt-Peterburg [Селиверстова, Елена, Индийские мотивы в русской литературе XX века, Санкт-Петербург 2017].

Shifman, Aleksandr, Lev Tolstoy i Vostok, Moskva 1971. [Шифман, Александр, Лев Толстой и Восток, Москва 1971, 26.02.2020 ].

Stacy, Robert, India in Russian literature, Delhi 1985.
Strugatskiye, Arkadiy i Boris, Ponedel'nik nachinayet·sya v subbotu, Moskva 1965.
[Стругацкие, Аркадий и Борис, Понедельник начинается в субботу, Москва 1965, 6.03.2020 < http://www.serann.ru/text/ponedelnik-nachinaetsya-v-subbotu-8625>].
Pobierz

Opublikowane : 2022-03-14


LiashchevskyiY. (2022). Zainteresowanie Indiami i starożytnymi tekstami indyjskimi w literaturze rosyjskiej od końca XVIII do połowy XX wieku. Przegląd Rusycystyczny, (1(177). https://doi.org/10.31261/pr.12365

Yevhen Liashchevskyi  yevhen.liashchevskyi@doctoral.uj.edu.pl
Uniwersytet Jagielloński Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych  Polska
https://orcid.org/0000-0002-4856-1531

Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, literaturoznawca.  Zainteresowania naukowe: teoria i historia literatury, reprezentacja literacka, proza XIX-XXI wieku, literatura obcojęzyczna wydawana w Rosji.






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).