Polskie studia nad Syberią


Abstrakt

Od XVII wieku Polacy regularnie trafiali na Syberię, ale o masowych zesłaniach można mówić dopiero od drugiej połowy XVIII stulecia. Niektórzy z polskich zesłańców stali się jednymi z pierwszych badaczy Syberii. Tradycje polskich badań nad geografią, historią, przyrodą, literaturą i codziennością Syberii trwają od ponad dwustu lat. W niniejszym artykule zostają poruszone kwestie dziejów, stanu obecnego oraz perspektyw polskich studiów nad Syberią.


Słowa kluczowe

Syberia, zesłanie, badania, historia Syberii, relacje polsko-rosyjskie, mit

Borkowska, Aldona. Autobiograficzna proza Wiktora Astafiewa ("Ostatni pokłon", "Wesoły żołnierz"). Siedlce: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (Siedlce), 2018.
Głuszkowski, Piotr. ”Biblioteka Polsko-Syberyjska - historia : najnowsze publikacje i przyszłość.” Zesłaniec 2021, no. 84: 45-60.
Janik, Michał. Dzieje Polaków na Syberii. Kraków Krakowska Spółka: Wydawnicza, 1928.
Kersten, Krystyna. Repatriacja ludności polskiej po II wojnie światowej (studium historyczne). Warszawa: PWN, 1974.
Leończyk, Sergiusz. Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Warszawa: Impresje.net Miłosz Trukawka, 2017.
Librowicz, Zygmunt. Polacy w Syberii. Kraków: G. Gebethner i Spółka, 1884.
Lubicz-Chojecki, Karol. Pamięć dzieł polskich. Podróż i niepomyślny sukces Polaków przez urodzonego Karola Lubicz Chojeckiego. Warszawa: Drukarnia Wolna Jana Potockiego, 1789.
Shostakovich, Boleslav. Fenomen pol'sko-sibirskoy istorii (XVII v. - 1917 g.): osnovnyye aspekty sovremennykh nauchnykh traktovok, rezul'tatov i zadach dal'neyshey razrabotki temy. Moskva: Aleteyya, 2015. [Шостакович, Болеслав. Феномен польско-сибирской истории (XVII в. - 1917 г.): основные аспекты современных научных трактовок, результатов и задач дальнейшей разработки темы. Москва: Алетейя, 2015].
Trojanowiczowa, Zofia. Sybir romantyków. Poznań: „W drodze”, 1993.
Wawrzyńczak, Aleksander. Naród i państwo w twórczości pisarzy rosyjskich nurtu wiejskiego Wasilij Biełow, Władimir Liczutin, Walentin Rasputin. Kraków: UNIVERSITAS, 2005.
Pobierz

Opublikowane : 2024-08-13


GłuszkowskiP. (2024). Polskie studia nad Syberią. Przegląd Rusycystyczny, (3 (187), 7-12. https://doi.org/10.31261/pr.17670

Piotr Głuszkowski  p.gluszkowski@uw.edu.pl
Katedra Rusycystyki UW  Polska




Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).