Czescy pisarze i pisarki w reakcji na wybuch wojny w Ukrainie


Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie trzech odpowiedzi czeskich pisarzy na wybuch wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku. Pierwszą z nich jest podcast zatytułowany „Fragmenty: Rosyjska inwazja na Ukrainę oczami czeskich pisarzy”, który powstał z inicjatywy Czeskiego Radia Plus. Uczestniczyło w nim dziesięciu autorów: Milan Uhde, Marie Iljašenko, Kateřina Tučková, Petra Hůlová, Emil Hakl, Anna Beata Háblová, Petra Dvořáková, Ondřej Macl, Jakuba Katalpa i Lenka Elbe, z którymi przeprowadzono wywiady od 24 marca do 13 kwietnia 2022 roku. Następnie polecono pisarzom przygotowanie krótkiego tekstu prozatorskiego. Książka o tym samym tytule co podcast została wydana po zakończeniu audycji, wiernie rejestrując cały jej przebieg. Kolejnym świadectwem literackiego zaangażowania w wojnę w Ukrainie jest książka „Nie poddamy się: Zbiór opowiadań dla walczącej Ukrainy”. Inspiracją do jej powstania była dyskusja na Twitterze. W rezultacie 16 czeskich pisarzy zdecydowało się opublikować zbiór swoich tekstów prozatorskich, aby okazać swoje poparcie dla Ukrainy, która została brutalnie zaatakowana przez Rosję. „Liliputin: Opowiadania wojenne” to trzecie i ostatnie przedsięwzięcie literackie w pierwszym roku wojny w Ukrainie - jego autorem jest znany współczesny czeski pisarz Jan Němec.


Słowa kluczowe

Ukraina; Rosja; wybuch wojny; uchodźcy; czescy pisarze; wsparcie; solidarność; empatia; podcast; świadectwo wojny; zbiory opowiadań; solidarity

Pobierz

Opublikowane : 2024-12-15


CarA. (2024). Czescy pisarze i pisarki w reakcji na wybuch wojny w Ukrainie. Przegląd Rusycystyczny, (4 (188), 119-137. https://doi.org/10.31261/pr.17891

Anna Car  anna.car@uj.edu.pl
Uniwersytet Jagielloński  Polska
https://orcid.org/0000-0001-6101-1828

Anna Car, dr hab., bohemistka literaturoznawczyni, tłumaczka, certyfikowana tutorka akademicka. Pracuje w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Jest autorką dwóch monografii z zakresu prozy modernistycznej i postmodernistycznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. literaturę i kulturę czeską XX i XI wieku, metodologie badań literacko-kulturowych, feminizm/gender/queer, studia maladyczne i traumatologiczne.






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).