Obraz Kuźmy Pietrowa-Wodkina Śmierć komisarza jako zwieńczenie tematu śmierci w malarstwie srebrnego wieku
Abstrakt
OBRAZ KUŹMY PIETROWA-WODKINA ŚMIERĆ KOMISARZA JAKO ZWIEŃCZENIE TEMATU ŚMIERCI W MALARSTWIE SREBRNEGO WIEKU
Streszczenie
Znakomity obraz Pietrowa-Wodkina Śmierć komisarza zwykło się uważać za jedno z pierwszych dzieł realizmu socjalistycznego, jednak w tym artykule jest on traktowany jako płótno, które odzwierciedla w aspekcie fi lozofi cznym tragedię społeczeństwa rosyjskiego pierwszych trzech dekad XX wieku. Artysta wykorzystuje w nim skomplikowane, wielopoziomowe kombinacje symboli i metafor, wykorzystując możliwość niejednoznacznej interpretacji tych tropów. Pietrow-Wodkin jawi się niczym zagadkowa wyspa srebrnego wieku zagubiona w odmętach radzickiej rzeczywostości. Widz staje się tu świadkiem powolnego umierania owej pełnej sprzeczności przedrewolucyjnej epoki i przekształcania się jej w Wiek Żelaza.
THE PAINTING „THE DEATH OF KOMISSAR” BY K.S. PETROV-VODKIN AS THE COMPLETION OF THE SUBJECT OF DEATH IN THE SILVER AGE PAINTING
Summary
A famous picture of Petrov-Vodkin The Death of Komissar was considered earlier as one of the fi rst works of the Socialistic Realism, but in this article it is examined as an image, which has been philosophically refl ected the tragedy of Russian society of the fi rst quarter of XX century. The artist comes running to diffi cult multilevel combinations of symbols and metaphors, leaning on the possibility of ambiguous interpretation of artistic tropes. Master appears as a certain enigmatic island of The Silver Age in the center of a raising wave of The Soviet reality. The audience become a witness of the dying of this contradictory pre-revolution epoch in the Iron Age.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).