Dostojewski o rosyjskiej samoistności narodowej



Abstrakt

DOSTOJEWSKI O ROSYJSKIEJ SAMOISTNOŚCI NARODOWEJ

Streszczenie

Od maja 1872 roku Dostojewski długo przebywał na ziemiach Starej Russy, usiłując pojąć fenomen rosyjskiej gleby, istoty rosyjskiego bytu narodowego. Doprowadziło to do istotnego przekształcenie twórczej orientacji pisarza. Dostojewski powrócił wówczas do jednego z najistotniejszych elementów rosyjskiej samoświadomości: do twórczości słownej wolnej od nalotu osobistej świadomości i woli artysty, od magicznej gry wyobraźni, od pokusy tworzenia i narzucania wielkiemu światu Bożemu swego własnego świata, swojej prawdy. Równocześnie w świadomości twórczej pisarza kształtuje się wyobrażenie o jedności takich źródeł rosyjskiego ludowego światoodczucia, jakim była wiara w Chrystusa, etyczna czystość, łagodność, prawosławne historiozofi czne samouświadomienie Trzeciego Rzymu i wreszcie — ludowego języka, który wszystko to wyraża i przechowuje. Szczególne znaczenie przydaje pisarz żywemu wcieleniu tych zasad w idealnych osobowościach świętych obrońców wiary, rosyjskich kobiet, prostych ludzi. Przetrwanie zasad  ludowej samoświadomości w żywych ludziach jest, według Dostojewskiego, gwarancją dalszego istnienia narodu w czasie ziemskim i szczęśliwego losu w Wieczności.

DOSTOEVSKY ABOUT THE RUSSIAN FOLK ORIGINALITY\

Summary

From May, 1872 Dostoevsky  for hours lives on earth of Staraya Russa (Old Russia), deepening into understanding of Russian soil, nationality. It was told on the substantial transforming of creative setting: to a great extent the writer went back to one of the native beginnings of Russian consciousness: to verbal creation,  free from the personal tyranny of the artist, from the magic fi gment of the imagination, from the temptation to create and impose to the large God’s world with the own artistic, fi ction world. At the same time in his creative consciousness the idea about the unity of such beginnings of Russian folk mentality, as the faith  into Christ, moral cleanliness, meekness, orthodox  historiosophy consciousness of The Third Rome, and fi nally, language, which all of these expressing and saving, is normalized. The special meaning the writer gave to the living embodiment of these beginnings in some ideal personalities of the saint devotees of faith, Russian women, simple people. Saving of the beginnings of the folk consciousness in living persons is appeared, by Dostoevsky, with the pledge of further existence of  nation in the earth time and happy fate in the Eternity.


Pobierz

Opublikowane : 2009-06-01


MotorinA. (2009). Dostojewski o rosyjskiej samoistności narodowej. Przegląd Rusycystyczny, (3). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/3684

Aleksandr Motorin  PRZ.RUS@op.pl



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).