Współczesna frazeologia rosyjska i słowiańska (synchronia i diachronia)



Abstrakt

CONTEMPORARY RUSSIAN AND SLAVIC PHRASEOLOGY(SYNCHRONY AND DIACHRONY)

Summary

The article deals with the general problems of contemporary Russian and Slavic phrase-ology. Such problems as the evolution of defi nitions of the central terms of this linguistical discipline (phraseologism, phraseological unit, idiom), its boundaries, the national specifi cs, cognitiv potencial and typological universality, the translatibility, the variability of the phra-seology are especially regarded. The relations between idioms and proverbs, collocations and so called winged words are also interpreted. Diachronically the author proposes systematical methods of the comparative, historical and etymological analyses of Russian and Slavic phraseology and gives concrete examples of such an analyses. 

WSPÓŁCZESNA FRAZEOLOGIA ROSYJSKA I SŁOWIAŃSKA(SYNCHRONIA I DIACHRONIA)

Streszczenie

Artykuł porusza ogólne problemy wspóczesnej frazeologii rosyskiej i słowiańskiej. Szcze-gółowemu rozpatrzeniu poddano takie problemy, jak ewolucja defi nicji głównych terminów tej dyscypliny lingwistycznej (frazeologizm, związek frazeologiczny, idiom), jej granice, nacechowanie narodowe, potencjal kognitywny i uniwersalność typologiczna, kwestia prze-tłumaczalności, wariantowość frazeologiczna. Autor porusza także kwestię relacji między idiomami i przysłowiami, kolokacjami i skrzydlatymi słowami. Autor proponuje zastoso-wanie systematycznej metody diachronicznej i daje konkretne przykłady porównawczej, historycznej i etymologicznej analizy frazeologii rosyjskiej i słowiańskiej.


Pobierz

Opublikowane : 2008-10-02


MokijenkoW. (2008). Współczesna frazeologia rosyjska i słowiańska (synchronia i diachronia). Przegląd Rusycystyczny, (4). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/3719

Walerij Mokijenko  PRZ.RUS@op.pl



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).