Интермедиальная концепция пространства в саундрамах Владимира Панкова



Abstrakt

INTERMEDIALNA KONCEPCJA PRZESTRZENI W SAUNDRAMACH WŁADIMIRA PANKOWA

Artykuł poświęcony jest roli fenomenu intermedialności w konstruowaniu przestrzeni w synkretycznym i wielorodzajowym gatunku przedstawienia teatralnego określanym przez jego twórcę — rosyjskiego reżysera Władimira Pankowa, mianem saundrama. Ten eksperymentalny, niekanoniczny rodzaj sztuki teatralnej syntetyzuje znakowe kody różnych systemów (dźwiękowy, werbalny i wizualny). Przestrzeń w saundramie indywidualizuje i różnicuje zespół różnorodnych reżyserskich konceptów, konstruowanych w oparciu o zasadę improwizacji, kompilacji teatralnych gatunków, rodzajów sztuk, chwytów teatralnych, sugestywnych, wyrazistych środków i technik oraz sposobów gry aktorskiej. W koncepcji Pankowa medialną dominantą saundramy jest dźwięk we wszystkich jego przejawach. Sposób organizacji materiału dźwiękowego i muzycznego modeluje przestrzeń i narrację, tworzy związki znaczeniowe. Saundrama, jako sztuka dźwięku, przeznaczona jest zarówno dla odbioru słuchowego, jak i wzrokowego.

 

THE INTERMEDIA CONCEPT OF SPACE IN VLADIMIR PANKOV’S SOUNDRAMAS

The paper focuses on the role of the phenomenon of intermediality in constructing the space in the syncretic and mulitigenre type of theatre performance which is described by its author — the Russian director Vladimir Pankov — as a soundrama. This experimental, non-canonical type of theatre performance synthesizes sign codes of various systems (sound, verbal and visual). The space in the soundrama is individualized and diversified by a set of various stage ideas based on improvisation and compilation of theatre genres, types of performances, tricks, evocative and expressive means and techniques, and types of acting. According to Pankov, the dominant media feature of the soundrama is the sound in all its hypostases. The organization of the sound and music material shapes the space and narration, and creates meaning relations. The soundrama as an art of sound is intended for both auditory and visual reception. 


Pobierz

Opublikowane : 2015-01-02


BobilewiczG. (2015). Интермедиальная концепция пространства в саундрамах Владимира Панкова. Przegląd Rusycystyczny, (1). Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/PR/article/view/4599

Grażyna Bobilewicz  majkot@neostrada.pl
Instytut Słowianoznawstwa PAN  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).