Prawno-instytucjonalny wymiar podmiotowości politycznej mniejszości etnicznych w Republice Kosowa
Abstrakt
Abstrakt: Prawno-instytucjonalny wymiar podmiotowości politycznej mniejszości etnicznych w Republice Kosowa
Celem podjętym w artykule jest prezentacja prawno‑instytucjonalnego obrazu roli mniejszości etnicznych w ustroju konstytucyjnym Republiki Kosowa. Analizie poddane zostaną instytucjonalne formy partycypacji politycznej w kontekście uwarunkowań formalno-prawnych, a na podstawie oceny ich efektywności, podjęta zostanie próba określenia potencjalnych kierunków modyfikacji systemu politycznego.
Słowa kluczowe: Kosowo, mniejszości narodowe, Bałkany, niepodległość, suwerenność
Abstract: Legal and institutional dimension of ethnic minorities’ political subjectivity in Republic of Kosovo
The working paper concerns the role of the ethnic minorities in the constitutional system in the Republic of Kosovo. There is an analysis of their political participation and based on these conclusions shall be made on potentiality of changing the political system upon them.
Key words: Kosovo, national minorities,Balkans, independence sovereignty
Bibliografia
Bichta T., Wichmanowski M.: Od przekształceń komunistycznych w regionie do uczestnictwa we współpracy europejskiej. W: Wprowadzenie do studiów wschodnioeuropejskich. T. 1: Bałkany. Przyszłość — teraźniejszość — przyszłość. Red. M. Podolak. Lublin 2013.
Czubik P.: Niepodległość Kosowa — niebezpieczeństwo dla zjednoczonej Europy? Krótki zarys problemu, http://www.europeistyka.uj.edu.pl/documents/3458728/84b381a4‑5a69‑430f‑a66d‑8e107a349859 (dostęp: 18.11.2016).
Konstytucja Republiki Kosowa (z poprawkami I‑XXIII), Dziennik Urzędowy Republiki Kosowa nr 25 z dnia 7.07.2012 oraz Dziennik Urzędowy Republiki Kosowa z dnia 26.03.2013
Kosovo Becomes the International Monetary Fund’s 186th Member, http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2009/pr09240.htm (dostęp: 20.12.2016).
Kosovo Legislative Elections. Final Report, European Union Election Observation Mission, http://www.eods.eu/library/Eu-eom‑kosovo‑2014‑final‑report_en.pdf (dostęp: 20.12.2016).
Mikołajczyk B.: Mniejszości w prawie międzynarodowym. Katowice 1996.
Nowak K.: Konstytucja Republiki Kosowa. Rzeszów 2010.
Rajczyk R.: Polska mniejszość narodowa w rumuńskim systemie politycznym. Katowice 2010.
Rajczyk R.: Ustrój konstytucyjny Republiki Kosowa. Katowice 2016.
Strona internetowa Rządu Republiki Serbii, http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=45630 (dostęp: 18.11.2016).
Strona internetowa UNDP, http://www.ks.undp.org/content/kosovo/en/home/countryinfo/ (dostęp: 18.11.2016).
Strona internetowa Zgromadzenia Republiki Kosowa, http://www.kuvendikosoves.org/?cid=2,107,58 (dostęp: 20.12.2016).
Styrczula M.: Konflikt serbsko‑albański w tzw. Dolinie Preszewa i Miedwiedzi. W: My już jesteśmy zjedzeni... Rola i znaczenie prawosławia w konflikcie etnicznym w Dolinie Preszewa. Red. R. Zenderowski. Warszawa 2012.
Ustawa nr 03/L‑195 o Rzeczniku Ludu.
Ustawa nr 04/L‑199 o ratyfikacji pierwszego międzynarodowego porozumienia w sprawie zasad rządzenia i normalizacji stosunków pomiędzy Republiką Kosowa a Republiką Serbii.
Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, Dz.U. 2005, Nr 17, poz. 141 z późn. zm.
Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
dr, Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: problematyka samorządu terytorialnego, komunikowania lokalnego oraz zagadnienia dotyczące systemów politycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Mołdawii, Rumunii, Bałkanów, a także krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).