Język:
PL
| Data publikacji:
10-02-2025
|
Abstrakt
| s. 39-55
Artykuł prezentuje część wyników badań autorów nad stronniczością polityczną polskich mediów w okresie poprzedzającym elekcję parlamentarną w 2023 r. W opracowaniu została przedstawiona analiza zawartości trzech najpopularniejszych telewizyjnych audycji informacyjnych w Polsce: „Wiadomości” TVP, „Wydarzeń” Polsatu i „Faktów” TVN, nadawanych w ciągu miesiąca przed dniem wyborów parlamentarnych. Zebrane dane wykorzystano do obliczenia miernika w postaci Indeksu Stronniczości Politycznej Mediów, który umożliwia porównywanie skali stronniczości różnych mediów w tym samym czasie oraz tego samego medium w różnych okresach. Zaprezentowane wyniki pozwalają ocenić, która audycja informacyjna była najbardziej, a która najmniej stronnicza, oraz porównać siłę stronniczości z wynikami dotyczącymi okresu przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi.
Język:
EN
| Data publikacji:
17-12-2024
|
Abstrakt
| s. 3-22
W artykule przeanalizowano aspekty terytorialne słoweńskich gmin oraz problem ich optymalnej wielkości. Centralne pytanie, a mianowicie, jaka powinna być idealna lub optymalna wielkość gmin pod względem liczby ludności i powierzchni, aby mogły one skutecznie wykonywać swoje zadania, a jednocześnie zapewnić odpowiednią reprezentację obywateli, jest trudnym zagadnieniem w naukach politycznych i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie jak wiele innych krajów europejskich, Słowenia od początku swojej niepodległości (1991 r.) boryka się z trudnościami w znalezieniu idealnej lub optymalnej wielkości gmin i związanego z tym zakresu ich kompetencji. Argumenty polityczne często przeważają nad eksperckimi, co potwierdza powagę problemu społecznego, który wykracza poza samorząd lokalny i dotyka całego kraju. Poszukiwanie idealnej wielkości gmin – czy to poprzez ich podział, czy łączenie – było przedmiotem gorącej debaty, dzielącej zarówno polityków, jak i społeczność zawodową, jednakże zgodnie z wynikami przeprowadzonej analizy, wielkość gmin w Słowenii może nie odbiegać tak znacznie od wartości optymalnej jak to sugerują uczestnicy debat.
Język:
PL
| Data publikacji:
30-12-2024
|
Abstrakt
| s. 57-70
W analizowaniu zmian, jakim nieustannie podlega współczesny świat, nie powinno się pomijać biznesu. Stanowi on ważne ogniwo w ekosystemie informacyjnym i współtworzy dyskurs, w którym wszyscy funkcjonujemy. Z kolei komunikacja to strategiczny obszar w każdej firmie, determinujący jej wizerunek oraz wpływający na zyskowność. To, w jaki sposób biznes rozumie komunikację, przekłada się na konkretne działania, których konsekwencje są powszechnie odczuwane. W badaniu największych firm w Polsce przeanalizowano pod kątem komunikacyjnym takie obszary jak media społecznościowe, sztuczna inteligencja, ekologia czy reklama. Pozwala to zobaczyć podejście do zarządzania informacją, priorytety w tym zakresie oraz implementację rozwiązań, dzięki którym można budować odporność na dezinformację czy wspierać język równościowy. Narzędzia, jakimi posługują się firmy, mogą stanowić inspirację i stać się dobrymi praktykami w innych obszarach życia społecznego, poprawiającymi jakość komunikacji.
Język:
EN
| Data publikacji:
30-12-2024
|
Abstrakt
| s. 23-37
Celem artykułu jest opis uwarunkowań realizacji polityki finansowej przez gminę. W tekście poddano analizie dwa zasadnicze obszary związane z funkcjonowaniem gminnego szczebla samorządu terytorialnego. Na wstępie artykuł omawia istotę gminy i wskazuje jej miejsce w organizacji życia publicznego w Polsce. Gminę scharakteryzowano jako podmiot władzy i administracji, ze szczególnym naciskiem na istotę samorządu terytorialnego i pojęcie gminy w polskim systemie prawnym. W dalszej części artykuł skupia się na sposobie funkcjonowania gminy i realizowanych przez nią zadaniach ze szczególnym uwzględnieniem metody ich realizowania. Omówione zostaje tu zagadnienie racjonalnego działania oraz kwestia efektywności realizacji zadań własnych gminy. Na tym tle scharakteryzowano także uwarunkowania finansowe wypełniania zadań przez gminę w aspekcie realizacji autonomicznej polityki finansowej. W przedstawionej analizie uwzględniono m.in. możliwości gromadzenia przez gminę środków finansowych, autonomię gospodarki finansowej i zasady jej prowadzenia.