Założenia polityki społecznej w pierwszej połowie XXI wieku w świetle metodologii szkoły chicagowskiej oraz w doktrynie „społeczeństwa trzeciej fali”
Abstrakt
Abstrakt: Założenia polityki społecznej w pierwszej połowie XXI wieku w świetle metodologii szkoły chicagowskiej oraz w doktrynie „społeczeństwa trzeciej fali”
Alvin Toffler niezmiennie uważany jest za wizjonera i futurologa o najwyższym światowym autorytecie. Jego Szok przyszłości ku zaskoczeniu niektórych zweryfikował się pozytywnie. Zarysowane w kolejnej wielkiej pracy Trzecia fala koncepcje i przewidywania również zaczynają się sprawdzać. Jednocześnie narasta wielki ogólnoświatowy problem ludzi starszych, ponieważ w państwach demokratycznych średnia długość życia wyraźnie wzrasta. Potencjał intelektualny i doświadczenie tej zbiorowości trzeba po prostu wykorzystać. Właśnie połączenie Tofflerowskiej wizji społeczeństwa z metodologią szkoły chicagowskiej może być pozytywną odpowiedzią na badania i określenie trendów obecnego i przyszłego społeczeństwa.
Słowa kluczowe: Alvin Toffler, „trzecia fala”, szkoła chicagowska, zbiorowość „srebrnych włosów”.
Abstract: The assumptions of social policy in the first half of the 21st century in the light of the Chicago School methodology and the doctrine of „third wave society”
Alvin Toffler is currently a visionary and futurologist of the world’s highest authority. His Future Shock to the surprise of some verified positively. Also outlined in the next great work of Third Wave concepts and prediction, start also verified. Parallel builds big global problem for older people. Because in democratic countries, life expectancy rises significantly. This community you have to just use it. Perhaps because there is hidden in the great intellectual potential and experience. That connection Toffler’s vision of society with the methodology of the Chicago School can be a positive response to the test and deter-mine the trends of the current and prospective public.
Key words: Alvin Toffler, “the third wave”, Chicago School, collectivity of “silver hair”Bibliografia
Auleytner J.: Polityka społeczna. Teoria a praktyka. Warszawa 1997.
Bell D.: Kulturowe sprzeczności kapitalizmu. Przeł. S. Amsterdamski. Warszawa 1994.
Danecki J.: Jedność podzielonego czasu. Czas wolny i czas pracy w społeczeństwach uprzemysłowionych. Warszawa 1974.
Frąckiewicz L.: Sfery niedostatku. Katowice 1979.
Frąckiewicz L.: Starzy robotnicy na Śląsku. Katowice 1974.
Friedm an G.: Praca w okruchach. Przeł. I. Tarłowska. Warszawa 1967.
Galbraith J.K.: The New Indiustrial State. New York 1960.
Kotarbiński T.: Traktat o dobrej robocie. W: T. Kotarbiński: Dzieła. T. 3. Warszawa 1976.
Miszewski B.: Postęp społeczny. Warszawa 1977.
Orczyk J.: Polityka społeczna. Uwarunkowania i cele. Poznań 2008.
Społeczny rozwój Polski w pracach prognostycznych. Red. J. Danecki. Warszawa 1974.
Strategia Polityki Społecznej na lata 2007—2013. Oprac. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 13 września 2005 roku. Warszawa 2005.
Toffler A.: Szok przyszłości. Przeł. W. Osiatyński, E. Ryszka, E. Woydyłło‑Osiatyńska. Poznań 1998.
Toffler A.: Trzecia fala. Przeł. E. Woydyłło. Warszawa 1986.
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
dr, płk rez., wykładowca akademicki, publicysta. Autor i współautor 17 książek i ok. 700 artykułów. Poseł na Sejm RP II kadencji.
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).