Polityka regionalna jako podstawa rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w województwie śląskim

Krzysztof Toboła
https://orcid.org/0000-0003-3221-1243

Abstrakt

Przemysł motoryzacyjny w województwie śląskim zyskuje na znaczeniu. Wpływ na to ma wiele czynników, spośród których działania polityczne władz samorządowych województwa śląskiego wraz z administracją rządową należą do jednych ważniejszych. Elementem działań politycznych był m.in. „Kontrakt regionalny dla województwa katowickiego” oraz Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego. W wyniku tej aktywności powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, co wyraźnie rzutowało i nadal rzutuje zarówno na powstawanie nowych, jak i rozbudowę już istniejących zakładów związanych z branżą motoryzacyjną. Są to m.in. Fiat Auto Poland, Opel, Isuzu, Magneti Marelli. Rozwój tej gałęzi przemysłu staje się dużą szansą na skok technologiczny oraz restrukturyzację gospodarki dla województwa śląskiego i dla Polski.


Słowa kluczowe

działania polityczne; Górny Śląsk; Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna; Kontrakt regionalny dla województwa katowickiego; Kontrakt Wojewódzki dla Województwa Śląskiego; region; rozwój przemysłu motoryzacyjnego; Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego; Śląskie; Wojewódzki Program Operacyjny Województwa Śląskiego; województwo

przemysłowych naj w woj. śląskim. Mocno stoimy motoryzacją i lotnictwem — http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/396682,10-przemyslowych-naj-w-wojslaskim-mocno-stoimy-motoryzacja-i-lotnictwem,id,t.html (dostęp: 28.01.2014).

Baron M., Palmen L., Chojkowski M., Sołtysik P.: Obszary współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw w sektorze motoryzacyjnym w województwie śląskim. W: Uwarunkowania współpracy nauki i biznesu w sektorze motoryzacyjnym w województwie. Red. R. Oprych. Katowice 2011.

Dicken P., Forsgreen M., Malmberg A.: Local Embeddedness and Transnational Corporations. In: Globalization, Institutions and Regional Development in Europe. Eds. A. Amin, N. Thrift. Oxford 1994.

Drucker P.F.: Innowacja i przedsiębiorczość. Praktyka i zasady. Przeł. A. Ehrlich. Warszawa 1992.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową: Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2008. Red. T. Kalinowski. Gdańsk 2008.

Jarosz A., Leśniak‑Moczuk K.: Polityka regionalna. Rzeszów 1998.

Kontrakt regionalny dla województwa katowickiego. Katowice 1995.

Kontrakt Wojewódzki dla Województwa Śląskiego — http://www.slaskie.pl/plstrona_n.php?jezyk=pl&grupa=3&dzi=1248435846&id_menu=69 (dostęp: 28.01.2014).

Pająk J.: Możliwości produkcyjne i inwestycyjne województwa śląskiego, Bielsko-Biała 2011 — https://docplayer.pl/14599550‑Autor-jan-pajak-bielsko-biala-2011-stowarzyszenie-osrodek-wspierania-turystyki-przedsiebiorczosci-i-rozwoju-lokalnego.html (dostęp: 13.04.2014).

Pichlak M.: Uwarunkowania innowacyjności przedsiębiorstw w regionie przemysłowym — na przykładzie województwa śląskiego. Katowice 2011.

Pietrzko B.: Cele Kontraktu regionalnego… i ich hierarchia. W: Kontrakt regionalny dla województwa katowickiego. Dorobek i opinie. Red. M. Barański. Katowice 1999.

Program regionalnej polityki gospodarczej Górnego Śląska. Katowice 1995.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 8 czerwca 1996 r. w sprawie ustanowienia specjalnej strefy ekonomicznej w województwie katowickim. (Dz.U. z 1996 r. Nr 88, poz. 397 i Dz.U. z 1997 r., Nr 28, poz. 155).

Scott A.J.: New Industrial Space. Flexible Production Systems and Regional Development: the Rise of New Industrial Spaces in North America and Western Europe. “International Journal of Urban and Regional Research” June 1988.

Siemianowicz J.: Czynniki produkcji przemysłowej i eksport makroregionu południowego w procesie transformacji gospodarki. Kraków—Katowice—Zabrze 2001.

Szelichowski S.: Dzieje polskiej motoryzacji. Łódź 2012.

Śląskie — nowoczesny przemysł motoryzacyjny — http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=5122 (dostęp: 7.01.2014).

Ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U.z 1994 r., Nr 123, poz. 600 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496).

Pobierz

Opublikowane : 2019-03-28


TobołaK. (2019). Polityka regionalna jako podstawa rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w województwie śląskim. Studia Politicae Universitatis Silesiensis, 24, 133-147. https://doi.org/10.31261/SPUS.2019.24.07

Krzysztof Toboła  tobola.service@gmail.com
doktorant  Polska
https://orcid.org/0000-0003-3221-1243

Krzysztof Toboła, mgr, politolog oraz technik mechanik o specjalności „naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych”, a także mistrz o specjalności „mechanik pojazdów samochodowych”. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania: przemiany ustrojowe w Polsce oraz w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Zakres tematyczny rozprawy doktorskiej: „Wpływu polityki państwa na zachowania konsumenckie, na przykładzie polskiego przemysłu motoryzacyjnego”.






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).