Jezus ucieleśnieniem miłości doskonałej w świetle "Deus caritas est" Benedykta XVI



Abstrakt

Temat miłości chrześcijańskiej, z racji swojego fundamentalnego znaczenia, od wieków był obecny w refleksji teologicznej Kościoła katolickiego. Nie oznacza to jednak, że w dzisiejszych czasach temat ten w jakikolwiek sposób się zdezaktualizował. Wręcz przeciwnie, orędzie o Bogu, który jest Miłością, oraz o odpowiedzi człowieka na Bożą miłość, musi być przekazywane ludziom także dzisiaj. Centrum Bożego planu miłości stanowi Osoba Chrystusa: w Nim miłość stała się widzialna i namacalna. Jest to perspektywa, w której usytuowana jest encyklika Benedykta XVI "Deus caritas est". Dlatego idąc śladami tej encykliki, poświęconej tematowi miłości, za punkt wyjścia należy przyjąć pierwsze źródło miłości, którym jest Jezus Chrystus. On – jako ucieleśnienie miłości doskonałej – stanowi kryterium, według którego może być rozpoznawana prawdziwa miłość chrześcijańska.


Słowa kluczowe

Jezus Chrystus; miłość; ucieleśnienie; posłuszeństwo; człowiek; encyklika Deus caritas est; Benedykt XVI

Adamczyk D., Zaproszenie do miłości w świetle encykliki Benedykta XVI „Deus caritas est”, „Kieleckie Studia Teologiczne” 6 (2007), s. 7-30.

Augustyn J., O przyjaźni. Medytacje, Kraków 2014.

Benedykt XVI, Encyklika Caritas in veritate, Tarnów 2009.

Benedykt XVI, Encyklika Deus caritas est, Kraków 2006.

Benedykt XVI, Tajemnicze pragnienie Boga. Audiencja generalna (Watykan, 7.11.2012), „L’Osservatore Romano”, wyd. pol. 349 (2013), nr 1, s. 37-39.

Bohdanowicz A., Istota miłości i jej postaci, „Teologia i Moralność” 4 (2008), s. 19-30.

Franciszek, Encyklika Lumen fidei, Kraków 2013.

Góra J., Miłość, która kosztuje, w: Refleksje nad encykliką Benedykta XVI „Deus caritas est”, red. M. Przybył, Poznań 2006, s. 21-26.

Ide P., Chrystus daje wszystko. Teologia miłości Benedykta XVI, tłum. W. Szymona, Kraków 2011.

Katechizm Kościoła katolickiego, Poznań 1994.

Kluz M., Orędzie o miłości bliźniego w świetle encyklik „Deus caritas est” i „Caritas in veritate” papieża Benedykta XVI, „Perspectiva” 26 (2015), s. 78-92.

Królikowski J., Miłość – najdoskonalszą drogą, w: Refleksje nad encykliką Benedykta XVI „Deus caritas est”, red. M. Przybył, Poznań 2006, s. 40-56.

Lewis C.S., Cztery miłości, tłum. P. Szymczak, Poznań 2010.

Michalik A., Prymat Boga. Zamyślenia na chrześcijańskiej drodze z Josephem Ratzingerem, Tarnów 2011.

Ratzinger J., Droga paschalna, tłum. W. Szymona, Kraków 2001.

Ratzinger J., Duch liturgii, tłum. E. Pieciul, Poznań 2002.

Ratzinger J., Jezus z Nazaretu, cz. II : Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania, tłum. W. Szymona, Kielce 2011.

Ratzinger J., Kościół. Wspólnota w drodze, tłum. D. Chodyniecki, Kielce 2009.

Ratzinger J., Wprowadzenie w chrześcijaństwo, tłum. Z. Włodkowa, Kraków 1994.

Skolik L., O pierwszej encyklice Benedykta XVI, „Kieleckie Studia Teologiczne” 6 (2007), s. 145-152.

Tomasik H., Wierzyć – to kochać, w: Refleksje nad encykliką Benedykta XVI „Deus caritas est”, red. M. Przybył, Poznań 2006, s. 5-12.

Wojtkun J., Rola miłości w życiu człowieka na podstawie „Deus caritas est”, „Zeszyty Formacji Katechetów” 3 (2006), s. 5.

Pobierz

Opublikowane : 2018-06-30


KluzM. (2018). Jezus ucieleśnieniem miłości doskonałej w świetle "Deus caritas est" Benedykta XVI. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 51(1), 131-145. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/15182

Marek Kluz 
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny w Tarnowie  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).