Opublikowane: 2024-10-29

Krzyż i jego miejsce w życiu oraz przestrzeni liturgicznej chrześcijan

Sławomir Filipek Logo ORCID

Abstrakt

Niniejszy artykuł ukazuje symbolikę Krzyża z perspektywy liturgii. Wpierw odnosi się do krzyża jako symbolu, prezentując jego rodzaje oraz historię zastosowań w Liturgii. Aby móc właściwie odczytać sens obecności krzyża w liturgii wydaje się mocno uzasadnionym, aby najpierw przedstawić sam znak krzyża, jego rolę w Kościele pierwszych chrześcijan i jego pochodzenie, a także wielość wyobrażeń i symboli, które w toku dziejów zostało wytworzonych na bazie krzyża. Historycznie ujmując, Krzyż w przestrzeni liturgii zaczęto używać jako procesyjny pod koniec V wieku, zaś samo umieszczenie go na ołtarzu należy datować dopiero na wiek XI. Pierwsze wzmianki o krzyżu umieszczanym bezpośrednio na mensie ołtarza można datować na połowę V wieku, dotyczy to jednak Kościoła wschodniosyryjskiego i brak jest dowodów na podobny zwyczaj w Kościele rzymskim w tamtym czasie. ów zwyczaj na zachodzie pojawi sie później. Krzyż z wizerunkiem Chrystusa umęczonego przypominający mękę Pańską w przestrzeni prezbiterium, zarówno na ołtarzu, jak i w jego pobliżu,  jest jasnym i koniecznym znakiem dla każdego wierzącego.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Filipek, S. (2024). Krzyż i jego miejsce w życiu oraz przestrzeni liturgicznej chrześcijan. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 56(2), 177–187. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/16414

Tom 56 Nr 2 (2023)
Opublikowane: 2024-10-29


ISSN: 0137-3447
eISSN: 2956-6185

Wydawca
Księgarnia św. Jacka

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.