Wyrwane z pamięci małego zesłańca (1940–1946).

Świadectwo po latach


Abstrakt

Tekst zawiera świadectwo Stanisława Majdańskiego, będące zarówno wspomnieniami małego zesłańca, jak i opowieścią oraz refleksjami dorosłego już człowieka. Urodzony w 1935 roku, jako 5-letnie dziecko trafił w 1940 r. na zsyłkę syberyjską po aresztowaniu przez NKWD. Wspomnienia zostąły opracowane przez prof. Eugeniusza Niebelskiego, z minimalną ingerencją redakcyjną w celu zachowania dokumentacyjnej i historycznej wartości.


Słowa kluczowe

wspomnienia; świadectwo; Syberia; zesłanie; XX wiek

Pobierz

Opublikowane : 2024-08-13


NiebelskiE., & MajdańskiS. (2024). Wyrwane z pamięci małego zesłańca (1940–1946). Przegląd Rusycystyczny, (3 (187), 200-224. https://doi.org/10.31261/pr.17434

Eugeniusz Niebelski  niebel@kul.pl
Katolicki Uniwersytet Lubelski  Polska
https://orcid.org/0000-0003-2668-6920

Prof. dr hab., historyk, kierownik Katedry Historii XIX wieku w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii społeczno-politycznej XIX wieku, ziem polskich zaboru rosyjskiego, ideach i programach politycznych, powstaniach narodowych, historii Kościoła katolickiego, losach polskich zesłańców na Syberii, dziejach Rosji oraz biografistyce. Jest członkiem wielu organizacji naukowych, takich jak PTH, TN KUL, KH PAN (gdzie obecnie pełni funkcję przewodniczącego), Komisja Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, oraz Rada Naukowa PSB.

Do jego ważniejszych publikacji należą między innymi: Dziewiętnastowieczne dzieje Bogdanowiczów z Nadrybia. Listy z zesłania Jana i Marceliny (2005), Nieprzejednani wrogowie Rosji. Duchowieństwo lubelskie i podlaskie w powstaniu 1863 roku i na zesłaniu (2008), Lubelscy i podlascy duchowni – uczestnicy powstania 1863 roku. Słownik biograficzny (2011), Syberyjskie losy księży zesłańców 1863 roku (2011).


Stanisław Majdański 
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II  Polska

Dr, filozof, wykładowca akademicki, wieloletni pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zainteresowania naukowe obejmowały zagadnienia (meta)logiki i (meta)filozofii, w tym podstawy i zastosowania logiki i filozofii, podstawy filozoficzne logiki i logiczne filozofii, semiotykę, zwłaszcza pragmatykę, metodologię nauk, a zwłaszcza filozofię klasyczną oraz etykę. Był członkiem wielu organizacji naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Filozoficzne oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Filozofii Religii.

Autor wielu publikacji naukowych, m.in.: Problemy asercji zdaniowej. Szkice pragmatyczne (Lublin 1972), Ani scjentyzm, ani fideizm: u progu nowoczesnej syntezy filozoficznej, czyli Jana Franciszka Drewnowskiego program precyzacji filozofii klasycznej (1996), Ethicae loci naturales. Wybrane uwagi i refleksje metaetyczne (2005), Teologia – próba metodologiczno-epistemologicznej charakterystyki (2006, z A. Bronkiem), Nota o potrzebie uniwersyteckiego naukoznawstwa i nie tylko (z refleksji metanaukoznawczych) (2007), Racjonalność i nauka – w optyce metafilozoficznej (2008), O potrzebie naukoznawstwa – z myślą o rozwoju badań i studiów (w nawiązaniu do polskiej tradycji) (2008), Szkic o logice ogólnej i usługowej, czyli o zespole dyscyplin logicznych (2008).






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).