Konsolidacja demokracji w Polsce w latach 2006—2017

Marek Tyrała
https://orcid.org/0000-0003-3475-6941

Abstrakt

Celem autora artykułu jest charakterystyka procesu funkcjonowania demokracji w Polsce w ciągu ostatniej dekady. Główny problem badawczy/hipoteza postawiona w artykule brzmi: „Demokracja w Polsce jest nieskonsolidowana (niespójna)”. Scharakteryzowany został proces rywalizacji politycznej oraz czynniki określające (warunkujące) proces utrwalenia demokracji. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny, problem badawczy został przeanalizowany z perspektywy politologicznej, socjologicznej i filozoficznej. Próba analizy problemu badawczego może wnieść istotny wkład w dalsze badanie procesu funkcjonowania demokracji w Polsce.


Słowa kluczowe

demokracja; konsolidacja; rywalizacja polityczna; transformacja; wybory

Almond G., Verba S.: The Civic Culture. Princeton 1963.

Antoszewski A.: System polityczny RP. Warszawa 2012.

Antoszewski A.: Współczesne teorie demokracji. Warszawa 2016.

Antoszewski A.: Wzorce rywalizacji politycznej we współczesnych demokracjach europejskich. Wrocław 2004.

Barber B.: Dżihad kontra Mcświat. Przeł. H. Jankowska. Warszawa 2007.

Bartolini S., Mair P.: Identity, Competition and Electoral Availability. The Stabilisation of European Electorates 1885—1985. New York 1990.

Beyme von K.: Współczesne teorie polityczne. Przeł. J. Łoziński. Warszawa 2007.

Blok Z.: Transformacja jako konwersja funkcji wewnątrzsystemowych na przykładzie Polski. Poznań 2006.

Bobbio N.: Liberalizm i demokracja. Przeł. P. Bravo. Kraków 1998.

Bohle D., Greskovits B.: Capitalist Diversity on Europes Periphery. New York 2012.

Buchowski M.: Czyściec. Antropologia neoliberalnego postsocjalizmu. Poznań 2017.

Buden B.: Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu. Przeł. M. Sutowski. Warszawa 2012.

Canovan M.: Lud. Przeł. S. Szymański. Warszawa 2008.

Dahl R.: Demokracja i jej krytycy. Przeł. S. Amsterdamski. Warszawa 2012.

Dahrendorf R.: Nowoczesny konflikt społeczny, esej o polityce wolności. Przeł. S. Bratkowski [et al.]. Warszawa 1993.

Diagnoza społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków. Red. J. Czapiński, T. Panek. Warszawa 2013 — http://www.diagnoza.com (dostęp: 20.09.2015).

Feliksiak M.: Opinie o demokracji. Komunikat z badań nr 17. Oprac. Centrum Badania Opinii Społecznej. Warszawa 2016 — http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_100_16.PDF (dostęp: 11.11.2017).

Fukuyama F.: Historia ładu politycznego. Od czasów przedludzkich do rewolucji francuskiej. Przeł. N. Radomski. Poznań 2012.

Gagatek W.: Rozwój modelu partii kartelowej i jego recepcja. W: Oblicza demokracji. Partie i systemy partyjne w ujęciu Petera Maira. Red. W. Gagatek, K. Walecka. Kraków 2017.

Gardziel T., Gawroński S.: Wybory 2007. Partie, programy, kampania wyborcza. Rzeszów 2007.

Gdula M.: Nowy autorytaryzm. Warszawa 2018.

Grabowska M.: Podział postkomunistyczny. Społeczne podstawy polityki w Polsce po 1989 roku. Warszawa 2004.

Gruszczak A.: Problemy rządzenia w krajach Europy Środkowowschodniej. Kraków 2000.

Grygieńć J.: Demokracja na rozdrożu. Deliberacja czy partycypacja polityczna? Kraków 2017.

Hochschild A.R.: Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy. Przeł. H. Pustuła‑Lewicka. Warszawa 2017.

Huntington S.: Trzecia fala demokratyzacji. Przeł. A. Dziurdzik. Warszawa 1995.

Kohli A.: Źródła konfliktów społecznych i politycznych w demokracjach naśladowczych. W: Przyszłość demokracji. Red. P. Śpiewak. Warszawa 2005.

Kowalik T.: WWW.polskatransformacja.pl. Warszawa 2009.

Lakoff G.: Moralna polityka. Jak myślą liberałowie i konserwatyści. Przeł. M. Szczubiałka. Warszawa 2017.

Levitsky S., Ziblatt D.: Tak umierają demokracje. Przeł. O. Łabendowicz. Łódź 2018.

Linz J., Stepan A.: Problems of Democratic Transition and Consolidation, Southern Europe, South America, and Post‑Communist Europe. Baltimore–London 1996.

Linz J.: Kryzys, załamanie i powrót do równowagi. W: Władza i społeczeństwo. T. 2. Red. J. Szczupaczyński. Warszawa 1998.

Mair P.: Rząd reprezentatywny vs rząd odpowiedzialny. W: Oblicza demokracji. Partie i systemy partyjne w ujęciu Petera Maira. Red. W. Gagatek, K. Walecka. Kraków 2017.

Mouffe Ch.: Agonistyka, Polityczne myślenie o świecie. Przeł. B. Szelewa. Warszawa 2015.

Muller J.W.: Co to jest populizm. Przeł. M. Sutowski. Warszawa 2017.

Ost D.: Klęska „Solidarności” gniew i polityka w postkomunistycznej Europie. Przeł. H. Jankowska. Warszawa 2007.

Pokładecki J.: Systemowe znaczenie demokracji na poziomie lokalnym w Polsce. W: Polska demokracja. Koncepcje, płaszczyzny, instytucje. Red. S. Wróbel. Toruń 2008.

Raciborski J.: Obywatelstwo w perspektywie socjologicznej. Warszawa 2011.

Rosanvallon P.: Dobre rządy. Przeł. G. Majcher. Warszawa 2018.

Rydlewski G.: Coś więcej niż spór o model rządzenia. Kilka kwestii do przemyślenia nie tylko przez politologów. Warszawa 2017.

Sandel M.J.: Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku. Przeł. A.M. Chromik‑Krzykawska, T. Sikora. Warszawa 2012.

Sartori G.: Teoria demokracji. Przeł. P. Amsterdamski, D. Grinberg. Warszawa 1998.

Snyder T.: The Road to Unfreedom. London 2018.

Sobolewska‑Myślik K.: Partie i systemy partyjne na świecie. Warszawa 2004.

Staniszkis J.: Władza globalizacji. Warszawa 2003.

Sztompka P.: Kapitał społeczny. Teoria przestrzeni między ludzkiej. Kraków 2016.

The Economist — https://www.economist.com (dostęp: 1.03.2018).

The Economist Intelligence Unit’s Democracy Index — https://infographics.economist.com/2006‑2018/DemocracyIndex (dostęp: 1.04. 2018).

Wnuk‑Lipiński E.: Socjologia życia publicznego. Warszawa 2008.

Pobierz

Opublikowane : 2019-06-27


TyrałaM. (2019). Konsolidacja demokracji w Polsce w latach 2006—2017. Studia Politicae Universitatis Silesiensis, 25, 67-81. https://doi.org/10.31261/SPUS.2019.25.03

Marek Tyrała  wolfs11@wp.pl
brak  Polska
https://orcid.org/0000-0003-3475-6941

dr nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Autor 10 artykułów i współredaktor pracy zbiorowej. Uczestnik kilkudziesięciu konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zainteresowania badawcze autora koncentrują się wokół szeroko rozumianej problematyki teorii polityki, demokracji, populizmu.






Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).