Opinie o ceremoniale dyplomatycznym w Rosji na podstawie relacji uczestników poselstw Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVII wieku


Abstrakt

Celem artykułu jest przedstawienie sposobu przyjmowania misji dyplomatycznych Rzeczypospolitej w Rosji w drugiej połowie XVII wieku. Opierając się na przebiegu poselstw, ukazano, jak Rosjanie przyjmowali poselstwa dyplomatyczne w ich kraju, na co zwracali szczególną uwagę oraz jak starali się wpływać na tok rozmów. Podkreślono znaczenie, jakie wówczas przywiązywano do zachowania zasad ceremoniału dyplomatycznego.


Słowa kluczowe

audiencja; ceremoniał dyplomatyczny; dyplomacja; plenipotencja; poseł; przystaw; tytulatura

Bachruszyn S.W., Skazkin S.D.: Dyplomacja państw europejskich w XVII w. W: Historia dyplomacji do 1871 r. T. 1. Red. W.M. Chwostowa et al. Warszawa 1973.

Chojnicka K.: Narodziny rosyjskiej doktryny państwowej. Zoe Paleolog — między Bizancjum, Rzymem a Moskwą. Kraków 2001.

Darowski A.: Szkice historyczne, seria druga. Petersburg 1895.

Gloger Z.: Encyklopedja staropolska. T. 3. Warszawa 1902.

Kempa T.: „Samozwaniec” Jan Faustyn Łuba — ofiara dyplomatycznych sporów między Rzeczpospolitą a Moskwą w latach 40. XVII w. W: Studia z dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego (XVI—XVII wieku). Red. S. Górzyński, M. Nagielski. Warszawa 2014.

Kubala L.: Wojna brandenburska i najazd Rakoczego 1656 i 1657. Lwów—Warszawa 1917.

Perdenia J.: Rokowania polsko‑rosyjskie w Kadzyniu w 1684 r. „Rocznik Naukowo‑Dydaktyczny” 1968, 22.

Pietkiewicz E.: Protokół dyplomatyczny. Warszawa 1998.

Słownik staropolski. T. 7. Wrocław 1973—1977.

Surmacz B.: Ewolucja współczesnej dyplomacji: aktorzy, struktury, funkcje. Lublin 2015.

Wójcik Z.: Dyplomacja polska w okresie wojen drugiej połowy XVII w. (1648—1699). W: Historia dyplomacji polskiej. T. 2: 1572—1795. Red. Z. Wójcik. Warszawa 1982.

Wójcik Z.: Między traktatem andruszowskim a wojną turecką. Stosunki polsko‑rosyjskie 1667—1672. Warszawa 1968.

Wójcik Z.: Polska służba dyplomatyczna XVI—XVIII wieku. Warszawa 1966.

Wójcik Z.: Rzeczpospolita wobec Turcji i Rosji 1674—1679. Wrocław 1976.

Pobierz

Opublikowane : 2019-12-28


WojciechowskiJ. (2019). Opinie o ceremoniale dyplomatycznym w Rosji na podstawie relacji uczestników poselstw Rzeczypospolitej w drugiej połowie XVII wieku. Wieki Stare I Nowe, 14(19), 71-87. https://doi.org/10.31261/WSN.2019.19.05

Jerzy Wojciechowski 
Uniwersytet Śląski w Katowicach  Polska
https://orcid.org/0000-0002-9518-6295




Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).