<i>Kim jestem</i> Bohumila Hrabala, czyli pytanie o tożsamość w samym sercu Europy

Magdalena Brodacka
https://orcid.org/0000-0001-6102-1284

Abstrakt

Artykuł jest próbą wpisania utworu Hrabala w autobiograficzny nurt jego prozy. Jest to jednocześnie dekonstrukcja legendy biograficznej pisarza poprzez ponowne nazwanie i zdefiniowanie zabiegów językowych oraz metafor przez niego stosowanych. Główna problematyka artykułu oscyluje wokół zagadnień melancholii, której przyczyny leżą zarówno w doświadczeniach i osobowości Hrabala, jak i w zewnętrznym kontekście społeczno‑politycznym charakterystycznym dla Europy Środkowej drugiej połowy XX wieku. Całość rozważań oświetla filozofia szyfrów transcendencji Karla Jaspersa.


Słowa kluczowe

Bohumil Hrabal; Kim jestem; tożsamość; melancholia; Europa Środkowa; Jaspers

Audycja radiowa poświęcona życiu i twórczości Hrabala przygotowana przez Miloša Doležala: Nežil jsem nadarmo. A přeci – jsem ztracen! Český rozhlas. Vltava. https://vltava.rozhlas.cz/nezil‑jsem‑nadarmo‑a‑preci‑jsem‑ztracen‑5045055 [dostęp: 29.01.2020].

Baluch J., Gierowski P.: Czesko‑polski słownik terminów literackich. Warszawa 2016.

Bohumil Hrabal. Finezje literackie. Ninateka. https://ninateka.pl/audio/bohumil‑hrabal‑finezje‑literackie‑4‑5 [dostęp: 29.01.2020].

Engelking L.: Proces Bohumila Hrabala. W: Idem: Szwejkowie i Don Kichoci. Łódź 2019, s. 144–148.

Hrabal B.: Drybling Hidegkutiego, czyli rozmowy z Hrabalem. Rozmawia László Szigeti. Tłum. A. Kaczorowski. Warszawa 2011.

Hrabal B.: Kim jestem. W: Hrabal, Kundera, Havel… Antologia czeskiego eseju. Oprac. J. Baluch. Kraków 2001, s. 1–33.

Hrabal B.: Miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Tłum. P. Godlewski. Warszawa 2014.

Hrabal B.: Odnaleziona Ósemka. Tłum. A. Kaczorowski. W: B. Hrabal: Piękna rupieciarnia. Wołowiec 2019, s. 89–99.

Hrabal B.: Przerwy. Tłum. P. Godlewski. Warszawa 2011.

Hrabal B.: Wesela w domu. Tłum. P. Godlewski. Warszawa 2010.

Hrabal B.: Wspomnienie pięknego sylwestra. Tłum. A. Kaczorowski. W: B. Hrabal: Piękna rupieciarnia. Wołowiec 2019, s. 163–168.

Hrabal B.: Zaczarowany flet. Tłum. A. Czcibor‑Piotrowski. Warszawa 1991.

Hrabal B.: Życie bez smokingu. Tłum. A. Babuchowski, A. Kaczorowski, J. Stachowski. Warszawa 2011.

Hrabal, Kundera, Havel… Antologia czeskiego eseju. Oprac. J. Baluch. Kraków 2001.

Jaspers K.: Szyfry transcendencji. Tłum. C. Piecuch. Toruń 1995.

Kaczorowski A.: Hrabal. Słodka apokalipsa. Wołowiec 2016.

Klíma L.: Jestem wolą absolutną. Tłum. K. Mrówka. Kraków 2009.

Mazal T.: Spisovatel Bohumil Hrabal. Praha 2004.

Piecuch C.: Metafizyka egzystencjalna Karla Jaspersa. Kraków 2011.

Pobierz

Opublikowane : 2020-12-17


BrodackaM. (2020) „<i>Kim jestem</i&gt; Bohumila Hrabala, czyli pytanie o tożsamość w samym sercu Europ”y, Rana. Literatura - Doświadczenie - Tożsamość, (2), s. 1-18. doi: 10.31261/Rana.2020.2.09.

Magdalena Brodacka 
Uniwersytet Jagielloński  Polska
https://orcid.org/0000-0001-6102-1284




Copyright (c) 2020 Rana. Literatura - Doświadczenie - Tożsamość

Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).