Awans aktywisty
Abstrakt
Artykuł zawiera omówienie zbioru esejów Grzegorza Jankowicza zatytułowanego Blizny. Autor tekstu skoncentrował się na dokonaniach Jankowicza – nie tylko krytycznoliterackich, także tych nietypowych, mieszczących się w polu „literackiego aktywizmu”. W artykule zostały omówione strategie autoprezentacji eseisty w kontekście gier społecznych o prestiż i znaczenie. Ponadto zarysowano ogólną sytuację w domenie zwanej eseistyką literaturoznawczą. Osobno autor zastanawia się nad sposobem wyłaniania się formy wydawniczej, czyli zbioru tekstów – zrazu rozproszonych, pisanych w różnych okolicznościach i pod wpływem rozmaitych impulsów, a następnie scalonych, ułożonych tak, aby uzyskać przekonujący efekt monografii.
Słowa kluczowe
Grzegorz Jankowicz; esej literaturoznawczy; blizna
Bibliografia
Hegel G.W.F.: Fenomenologia ducha. Przeł. Ś.F. Nowicki. Warszawa 2002.
Jankowicz G.: Blizny. Eseje. Wrocław 2019.
Jankowicz G.: Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje. Kraków 2015.
Koziołek R.: Deklaracje. W: Idem: Dobrze się myśli literaturą. Wołowiec 2015, s. 7–20.
Lekcja żywego języka. O poezji Andrzeja Sosnowskiego. Red. G. Jankowicz. Kraków 2003.
Markowski M.P.: Bieńczyk: Pod światło. W: Idem: Życie na miarę literatury. Kraków 2009, s. 367–374.
Markowski M.P.: Przyjaźń, histeria, melancholia. W: Idem: Życie na miarę literatury. Kraków 2009, s. 61–86.
Najwyższe formy swobody. Z A. Bielik‑Robson i G. Jankowiczem rozmawia M. Jakubowiak. „Dwutygodnik” 2016, nr 184. https://www.dwutygodnik.com/artykul/6529‑najwyzsze‑formy‑swobody.html?print=1 [dostęp: 28.12.2019].
Perloff M.: Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej. Przekł. M. Płaza. Posłowie A. Lipszyc. Wrocław 2018.
Rusinek W.: Pismo bólu. „artPapier” 2019, nr 15–16. http://artpapier.com/index.php?page=artykul&wydanie=376&artykul=7444 [dostęp: 28.12.2019].
Sebald W.G.: Opis nieszczęścia. Przekł. M. Łukasiewicz. Posłowie A. Żychliński. Wrocław 2019.
Žižek S.: Christ, Hegel, Wagner. http://www.lacan.com/zizdigitowag.html [dostęp: 10.01.2020].
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).