Kontrowersje wokół teorii i praktyk we wspólnotach charyzmatycznych. Próba oceny z perspektywy katolickiej i ewangelikalnej



Abstrakt

W rzeczywistości wspólnot charyzmatycznych pojawiają się nieraz kwestie budzące kontrowersje i domagające się właściwej oceny. Jej podstawowym kryterium jest Słowo Boże oraz teologiczne analizy. Wśród poglądów budzących szereg pytań znajduje się przeakcentowanie kwestii uzdrowienia, oddziaływania demonicznego, jak również tzw. grzech międzypokoleniowy i charyzmatomania. Oprócz tego niektóre zjawiska występujące podczas modlitw we wspólnotach charyzmatycznych budzą wątpliwości doktrynalno-duszpasterskie,
np. tzw. spoczynek w Duchu, mówienie językami, płacz i śmiech, praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. Konieczna staje się więc właściwa biblijna i teologiczna formacja wspólnot, by
przyjmować przejawy Bożego działania, ale nie koncentrować się na nich.


Słowa kluczowe

charyzmaty; nadużycia charyzmatyczne; kontrowersje charyzmatyczne; spoczynek w Duchu; grzech międzypokoleniowy; glosolalia; płacz i śmiech

Antoszczyk M., Obdarowani, Szczecin 2015.

Augustyn, O Państwie Bożym, t. 2, tłum. W. Kornatowski, Warszawa 2003.

Bickle M., Rozwój sfery proroczej, tłum. B. Olechnowicz, Gorzów Wielkopolski 2009.

Burzenie warowni w mieście. Jak używać mapy duchowej, aby modlitwy były bardziej strategiczne, efektywne i nakierowane na cel, red. P.C. Wagner, tłum. zespół, Kalisz 2001.

Cantalamessa R., Pieśń Ducha Świętego. Rozważania na temat „Veni Creator”, tłum. M. Przeczewski, Warszawa 2002.

Carter H., Pytania i odpowiedzi na temat darów Ducha Świętego, tłum. M. Zubrycka, Gorzów Wielkopolski 2015.

Congar Y., Wierzę w Ducha Świętego, t. 2, tłum. L. Rutowska, Warszawa 1995.

Cyran W., Spoczynek w Duchu Świętym. Refleksja teologiczna i świadectwa, Częstochowa 2010.

Czym jest Toronto Blessing (Błogosławieństwo Toronto)?, www.gotquestions.org/Polski/blogoslawienstwo-toronto.html [dostęp: 22.11.2016].

DeGrandis R., Schubert L., Uzdrowienie międzypokoleniowe, tłum. B. Włodarczyk, Łódź 2012.

Falvo S., Przebudzenie charyzmatów, tłum. T. Stańczyk, Łódź 1995.

Fould C.-J.-M., Modlitwa językami, tłum. K. Kamińska, Warszawa 2008.

Franciszek, Homilia Smutek nie jest chrześcijański (10.05.2013), www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/franciszek_i/homilie/marta_10052013.html [dostęp: 16.11.2016].

Gola P., Uzdrowienie międzypokoleniowe – głos krytyczny,www.kzdobranowina.net.pl/czytelnia/34-polemiki/69-uzdrowienie-miedzypokolenioweglos-krytyczny.html [dostęp: 22.11.2016].

Graham B., Duch Święty, tłum. K. Bednarczyk, D. Turasiewicz, G. Bednarczyk, Warszawa 1987.

Grzech pokoleniowy i uzdrowienie międzypokoleniowe. Problemy teologiczne i pastoralne – opinia teologiczna, www.episkopat.pl/grzech-pokoleniowy-i-uzdrowienie-miedzypokoleniowe-problemy-teologiczne-i-pastoralne [dostęp: 12.11.2016].

Herbeck P., Kiedy Duch przychodzi z mocą. Odkrywanie charyzmatycznego wymiaru życia chrześcijańskiego, tłum. S. Patlewicz, Kraków 2013.

Hydzik M., Kim dla ciebie jest Duch Święty?, Warszawa 1995.

Jan Paweł II , Adhortacja apostolska Reconciliatio et paenitentia, Wrocław 1999.

Kajfosz J., Przed nami cel. Rozważania na temat odstępstwa i odnowy Kościoła, Kraków 1997.

Kalinowski D., Nowymi językami mówić będą. Od Pięćdziesiątnicy do Azusa Street, Warszawa 2016.

Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 2009.

Kinnaman G.D., Pytania, które zadajesz, tłum. K. Jarosz, Kraków 1992.

Kowalska F., Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Warszawa 2005.

Laurentin R., Nieznany Duch Święty – odkrywanie Jego doświadczenia i Jego osoby, tłum. A. Taranowska, Kraków 1998.

Loyola I., Ćwiczenia duchowne, tłum. J. Ożóg, Poznań 2000.

MacArthur J., Charyzmatycy, tłum. K. Wiazowski, Warszawa 1987.

McAll K., Uzdrowienie więzi rodzinnych, tłum. A. Ostrowska, Kraków 2007.

Naczelna Rada Kościoła Zielonoświątkowego w RP, Stanowisko w sprawie służby uwolnienia, www.kz.pl/kzw/stanowiska-kosciola-zielonoswiatkowego [dostęp: 22.11.2016].

Naczelna Rada Kościoła Zielonoświątkowego w RP, Stanowisko w sprawie zjawisk zachodzących w ramach tzw. ruchu wstawienniczego, www.kz.pl/kzw/stanowiska-kosciola

-zielonoswiatkowego [dostęp: 22.11.2016].

Pawson J.D., Normalne narodziny chrześcijanina, tłum. R. i J. Szorc, Warszawa 1993.

Prince D., Chrzest Duchem Świętym. Skrót wykładu wygłoszonego w City Temple w Londynie w 1964 roku, tłum. M. Elektorowicz, Kraków 1985.

Rakoczy S., Czy istnieje odrębna duchowość charyzmatyczna?, tłum. W. Unolt, w: Otrzymacie Jego moc. O Odnowie w Duchu Świętym, red. M.A. Babraj, Poznań 1986, s. 90-102.

Seymour W.J., Recive ye the Holy Ghost, www.azusastreet.org/WilliamJSeymourSermons.htm [dostęp: 21.11.2016].

Synan V., Nurty odnowy pod koniec XX wieku, w: Historia ruchu zielonoświątkowego i odnowy charyzmatycznej. Stulecie Ducha Świętego 1901–2001, red. V. Synan, tłum. M. Wilkosz, Kraków–Szczecin 2006, s. 411-447.

Teresa z Avila, Twierdza wewnętrzna, w: Dzieła, t. II , tłum. M. Machejek, Kraków 1987, s. 219-446.

Wagner C.P., Modlitwa wojny duchowej. Jak szukać Bożej mocy i ochrony w bitwie o budowanie Jego królestwa, tłum. S. Budzińska, Kalisz 2001.

Wagner C.P., Trzęsienie ziemi w Kościele! Wpływ Reformacji Nowoapostolskiej na kształt współczesnego Kościoła, tłum. M. Piszczek, Warszawa 2003.

Wiazowski K., Podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej, Warszawa 2000.

Wilkerson D., Ewangelia sukcesu. List wyjaśniający od World Challenge Inc., www.swch.pl/autorzy/wilkerson/ewangelia_sukcesu.html [dostęp: 22.11.2016].

Wimber J., Springer K., Uzdrawianie z mocą, tłum. M. Kantor, T. Kosiek, E. Wróbel, Wrocław 1993.

Wprowadzenie do nauki o Biblii oraz doktryny i praktyki ruchu zielonoświątkowego, red. E. Bednarz, R. Tomaszewski, Warszawa 2010.

www.episkopat.pl/episkopat-polski-nt-grzechu-pokoleniowego-i-uzdrowienia-miedzy pokoleniowego [dostęp: 8.11.2016].

Yocum B., Dar proroctwa, tłum. A.W. Miziołek, Ząbki 2012.

Pobierz

Opublikowane : 2021-01-26


SawaP. (2021). Kontrowersje wokół teorii i praktyk we wspólnotach charyzmatycznych. Próba oceny z perspektywy katolickiej i ewangelikalnej. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 51(2), 388-407. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/11407

Przemysław Sawa  przemyslaw.sawa@us.edu.pl
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).