Posługa kapelana w domu pomocy społecznej
Abstrakt
Dom pomocy społecznej jest instytucją, która zapewnia całościową opiekę osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym fizycznie lub psychicznie. W opiekę tę wpisuje się posługa kapelana, który troszczy się o życie duchowe mieszkańców, spełniając posługę duszpasterską na terenie placówki. Należy do niej sprawowanie sakramentów, a także szereg inicjatyw, które mają przybliżyć do Boga mieszkańców placówki, personel, a także rodziny przebywających w domu pomocy społecznej. Posługa kapelana jest niezwykle ważna we współczesnym świecie, stanowi nie tylko sposób holistycznego wypełniania opieki nad mieszkańcami, ale nade wszystko okazję do ewangelizacji świata, którą podejmuje Kościół.
Słowa kluczowe
kapelan; dom pomocy społecznej; duszpasterstwo
Bibliografia
Bartoszek A., Problematyka seksualności w sakramencie pokuty w świetle nowego odczytania adhortacji apostolskiej „Reconciliatio et paenitentia”, „Studia Theologica Varsaviensia” 2 (2014), s. 165-188.
Bartoszek A., Seksualność osób niepełnosprawnych. Studium teologicznomoralne, Katowice 2009.
Bejda G., Lewko J., Kulak-Bejda A., Postrzeganie roli kapelana szpitalnego w zespole terapeutycznym, „Medycyna Paliatywna” 9,3 (2017), s. 157-163.
Benedykt XVI, Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła. Orędzie na XX Światowy Dzień Chorego (11.02.2012), „L’Osservatore Romano” (wyd. pol.) 2 (2012), s. 8-11.
Franciszek, Trzeba odkryć na nowo wartość daru, by medycyna była bardziej ludzka. Orędzie na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019, „L’Osservatore Romano” (wyd. pol.) 2 (2019), s. 43-45.
Front-Dziurkowska K., Dom pomocy społecznej miejscem aktywizacji mieszkańców – badania własne, w: Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy wsparcia osób starszych, red. M. Szyszka, P. Dancak, A. Wąsiński, J. Daszykowska, Stalowa Wola–Bratysława 2014, s. 151-174.
Grabusińska Z., Domy pomocy społecznej w Polsce, Warszawa 2013.
Instrukcja nr 9/81 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 września 1981 r. w sprawie zapewnienia posług religijnych chorym przebywającym w szpitalach, sanatoriach i domach pomocy społecznej resortu zdrowia i opieki społecznej, Dz.U. MZiOS , nr 9, poz. 35, § 1-6.
Jachimczak J., Status kapelana w zakładach leczniczych i domach opieki społecznej (projekt), w: W służbie życiu, red. tenże, Kraków 2003, s. 281-292.
Jan Paweł II , Adhortacja apostolska Pastores dabo vobis (1992).
Jan Paweł II , Posługa kapłańska w sakramencie pojednania. Przemówienie do członków Penitencjarii Apostolskiej, „L’Osservatore Romano” (wyd. pol.) 5-6 (1993), s. 43-44.
Jastrząb D., Spowiedź a kierownictwo duchowe, w: Sztuka spowiadania. Poradnik dla księży, red. J. Augustyn, S. Cyran, Kraków 2006, s. 203-213.
Kalinowski M., Posługa kapelanów hospicyjnych wśród chorych w terminalnym stadium choroby nowotworowej, „Studia Warmińskie” 37,2 (2000), s. 561-577.
Kaszak R., Komunia Święta na sposób Wiatyku, „Studia Koszalińsko-Kołobrzeskie” 22 (2015), s. 107-114.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 1994.
Kodeks Prawa Kanonicznego, Poznań 1984.
Koperek S., Kościelnotwórczy charakter Eucharystii: rzymskokatolicki punkt widzenia w ujęciu encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”, „Sympozjum” 1 (2011), s. 9-28.
Mielczarek A., Człowiek stary w domu pomocy społecznej, Toruń 2010.
Misiurek J., Kierownictwo duchowe, w: Encyklopedia katolicka, t. 8, red. A. Szostek i in., Lublin 2000, kol. 1412-1416.
Nagórny J., Eucharystia źródłem miłości społecznej, „Ethos” 41-42 (1998), s. 63-77.
Niedbalski J., Żyć i pracować w domu pomocy społecznej, Łódź 2013.
Olczyk A., Posłannictwo Kościoła wobec chorych, „Studia Gdańskie” 35 (2014), s. 77-93.
Ożóg M., Charakterystyka stosunku prawnego łączącego kapelana z podmiotem leczniczym w świetle przepisów prawa polskiego i wybranych regulacji prawa wewnętrznego Kościoła katolickiego, „Studia z Prawa Wyznaniowego” 21 (2018), s. 95-122.
Papieska Rada ds. Służby Zdrowia, Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia – tłumaczenie polskie, Katowice 2017.
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej, Dz.U. 2005, nr 217, poz. 1837.
Sierpowska I., Prawo pomocy społecznej, Zakamycze 2006.
Sobór Watykański II , Dekret o posłudze i życiu prezbiterów Presbyterorum ordinis (1965).
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Dz.U. 2008, nr 115, poz. 728.
Zbyrad T., Od instytucji totalnej ku demokratycznej? Domy pomocy społecznej w Polsce, Kraków 2014.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny Polska
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).