Przygotowanie do małżeństwa z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi Geograficznych System ów Informacyjnych (GIS) w Archidiecezji Katowickiej



Abstrakt

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego zmienia dotychczasowe życie narzeczonych. Z tego względu bardzo istotną rolę odgrywa dobre przygotowanie do tego sakramentu. Bezpośredni etap przygotowania do małżeństwa wiąże się z uczestnictwem w naukach przedmałżeńskich oraz wizytą w poradni życia rodzinnego. Analizę przestrzennego rozmieszczenia parafii Archidiecezji Katowickiej, przy których odbywa się przygotowanie do małżeństwa, umożliwiła interaktywna mapa znajdująca się na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin tejże archidiecezji. Wykonanie mapy oraz analizy były możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS ). Poniższe zestawienie zagęszczenia miejsc świadczenia różnych form przygotowania do małżeństwa z gęstością zaludnienia danej części archidiecezji oraz ze strukturą wieku jej ludności dowodzi, że możliwe i korzystne jest połączenie przedmiotu badań z dziedziny nauk o rodzinie i teologii z narzędziami z dziedziny geografii.


Słowa kluczowe

przygotowanie do małżeństwa; Geograficzne Systemy Informacyjne; GIS; Archidiecezja Katowicka; narzeczeni

Bank danych lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, https://bdl.stat.gov.pl/ [dostęp: 19.04.2020].

Dyduch J., Małżeństwo i rodzina w optyce dokumentów III Nadzwyczajnego Synodu, „Polonia Sacra” 20,1 (42) (2016), s. 141-156.

Grześkowiak J., Małżeństwo chrześcijan jako sakrament, „Seminare. Poszukiwania Naukowe” 5 (1981), s. 41-59.

Izdebski W., Możliwość wykorzystania map cyfrowych i interaktywnych w zadaniach administracji (planowanie przestrzenne, ochrona środowiska, działania służb komunalnych), XIII Forum Informatyki w Administracji i Instytucjach Publicznych, materiały z Konferencji 21–22 października 2009 r., Kazimierz Dolny, Warszawa.

Kamiński J., Przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie w nauczaniu Kościoła Katolickiego, „Roczniki Pastoralno-Katechetyczne” 2 (57) 2010, s. 105-119.

Kościelniak K., Status obywatela czy mniejszości? Sytuacja i tożsamość koptów na przełomie XX i XXI wieku, w: Kościół a świat współczesny, t. 10, red. H. Kowalska-Stus, Kraków 2014, s. 325-337.

Kowalczyk A., Sposoby przedstawiania miejsc kultu religijnego na mapach turystycznych i planach, w: Geografia na przestrzeni wieków. Tradycja i współczesność. Profesorowi Antoniemu Jackowskiemu w 80. rocznicę urodzin, red. E. Bilska-Wodecka, I. Sołjan, Kraków 2015, s. 445-455.

Ładysz J., Technologia GIS w Inżynierii Bezpieczeństwa, Wrocław 2015.

Łysoń P., Terytorialne zróżnicowanie wybranych wskaźników religijności, w: Kościół katolicki w Polsce 1991–2011. Rocznik statystyczny, red. P. Ciecieląg, P. Łysoń, W. Sadłoń, W. Zdaniewicz, Warszawa 2014, s. 291-297.

Porada E., 2020: Narzeczeństwo. Czy jeszcze ma sens?, http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/ [dostęp: 22.04.2020].

Porada E., Jakie przygotowanie do małżeństwa w Kościele XXI wieku?, „Studia Salvatoriana Polonica” 8 (2014), s. 49-64.

Porada E., Wymagać i towarzyszyć, wywiad, https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2017/Przewodnik-Katolicki-29-2017/Wiara-i-Kosciol/Wymagac-i-towarzyszyc [dostęp: 22.04.2020].

Pyźlak G., Przygotowanie do życia małżeńskiego i rodzinnego, w: Duszpasterstwo rodzin. Refleksja naukowa i działalność pastoralna, red. R. Kamiński, G. Pyźlak, J. Goleń, Lublin 2013, s. 341-374.

Remisiewicz Ł., Teologia jako nauka formalna, „Analiza i Egzystencja” 32 (2015), s. 113-142.

Stańczak J., Stelmach K., Urbanowicz M., Małżeństwa oraz dzietność w Polsce, Warszawa 2016.

Strona internetowa Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/aktualnosci/166-narzeczeni-zarezerwuj-termin/ [dostęp: 12.04.2020].

Pobierz

Opublikowane : 2021-02-08


JanczewskaN. (2021). Przygotowanie do małżeństwa z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi Geograficznych System ów Informacyjnych (GIS) w Archidiecezji Katowickiej. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 53(1), 123-132. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/11484

Natalia Janczewska 
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).