Dwie koncepcje śmierci: Ladislausa Borosa oraz Franciszka z Asyżu
Abstrakt
Hipoteza ostatecznej decyzji oraz koncepcja siostry śmierci wpisują się w tanatologię skoncentrowaną wokół nadziei. W swych badaniach, rolę momentu śmierci podkreśla Ladislaus Boros. To właśnie w momencie śmierci człowiek osiąga pełnię swego człowieczeństwa poprzez możliwość dokonania pierwszego, w pełni wolnego i świadomego aktu. Zdolność ta powstaje dzięki bliskości Chrystusa, z którym człowiek staje twarzą w twarz. Ta wyjątkowa chwila zażyłości z Bogiem uzdalnia go do decyzji o życiu z Chrystusem lub bez niego. Franciszek z Asyżu śmierć postrzega jako swoją siostrę. Ten pozytywny obraz śmierci wpisuje Franciszkową siostrę w nurt średniowiecznego braterstwa. Człowiek spotykając się ze swoją śmiercią przeżywa przemijalność w pokoju i z nadzieją. Siostra, która po niego przychodzi, stopniowo doprowadza go do pełnego przejścia do wieczności, w której oczekuje na człowieka Chrystus. Franciszek podkreśla ciągłość życia, którego siostra śmierć jest spoiwem i łącznikiem.
Słowa kluczowe
śmierc; siostra; nadzieja; decyzja; L. Boros; św. Franciszek
Bibliografia
Boros L., Istnienie wyzwolone, tłum. B. Białecki, Warszawa 1971.
Boros L., Mysterium mortis, tłum. B. Białecki, Warszawa 1974.
Franciszek z Asyżu, Pieśń słoneczna albo Pochwała stworzeń, tłum. K. Ambrożkiewicz, w: Źródła franciszkańskie, red. R. Prejs, Z. Kijas, Kraków 2005, s. 347-349.
Franciszek z Asyżu, Reguła niezatwierdzona, tłum. K. Ambrożkiewicz, w: Źródła franciszkańskie, red. R. Prejs, Z. Kijas, Kraków 2005, s. 97-123.
Franciszek z Asyżu, Reguła zatwierdzona, tłum. K. Ambrożkiewicz, w: Źródła franciszkańskie, red. R. Prejs, Z. Kijas, Kraków 2005, s. 127-136.
Głowacki P., Główne idee duchowości franciszkańskiej, Studia Włocławskie 9 (2006), s. 220-232.
Hebblethwaite P., Czy istnieje teologia śmierci?, tłum. H. Malewska, w: Sens choroby, sens śmierci, sens życia, red. H. Bortnowska, Kraków 1993, s. 325-341.
Heidegger M., Bycie i czas, tłum. B. Baran, Warszawa 1994.
Kruszyńska A., Wizja świata w „Pochwale Stworzenia” św. Franciszka, Studia Franciszkańskie 15 (2005), s. 105-114.
Nowicki A., Fenomen śmierci w ujęciu Ladislausa Borosa, Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 35,2 (2002), s. 252-264.
Platon, Fedon, tłum. R. Legutko, Kraków 1995.
Platon, Państwo, tłum. W. Witwicki, Kęty 2003.
Sulej M.K., Paschalny wymiar życia franciszkańskiego, Studia Franciszkańskie 6 (1994), s. 133-143.
Szczepański J., Sprawy ludzkie, Warszawa 1984.
Tomasz z Celano, Życiorys pierwszy świętego Franciszka z Asyżu, tłum. C.T. Niezgoda, w: Źródła franciszkańskie, red. R. Prejs, Z. Kijas, Kraków 2005, s. 441-544.
Ziemiński I., Metafizyka śmierci, Kraków 2010.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Teologiczny Polska
https://orcid.org/0000-0001-6275-4033
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.
1. Licencja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.
2. Oświadczenie Autora
Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.
Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.
UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).
3. Prawa użytkownika
Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.
4. Współautorstwo
Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.
Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).