Opublikowane: 2023-10-04

Dwie koncepcje śmierci: Ladislausa Borosa oraz Franciszka z Asyżu

Sylwan Marek Ogłoza Logo ORCID

Abstrakt

Hipoteza ostatecznej decyzji oraz koncepcja siostry śmierci wpisują się w tanatologię skoncentrowaną wokół nadziei. W swych badaniach, rolę momentu śmierci podkreśla Ladislaus Boros. To właśnie w momencie śmierci człowiek osiąga pełnię swego człowieczeństwa poprzez możliwość dokonania pierwszego, w pełni wolnego i świadomego aktu. Zdolność ta powstaje dzięki bliskości Chrystusa, z którym człowiek staje twarzą w twarz. Ta wyjątkowa chwila zażyłości z Bogiem uzdalnia go do decyzji o życiu z Chrystusem lub bez niego. Franciszek z Asyżu śmierć postrzega jako swoją siostrę. Ten pozytywny obraz śmierci wpisuje Franciszkową siostrę w nurt średniowiecznego braterstwa. Człowiek spotykając się ze swoją śmiercią przeżywa przemijalność w pokoju i z nadzieją. Siostra, która po niego przychodzi, stopniowo doprowadza go do pełnego przejścia do wieczności, w której oczekuje na człowieka Chrystus. Franciszek podkreśla ciągłość życia, którego siostra śmierć jest spoiwem i łącznikiem.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ogłoza, S. M. (2023). Dwie koncepcje śmierci: Ladislausa Borosa oraz Franciszka z Asyżu. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 55(1), 59–70. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/14863

Tom 55 Nr 1 (2022)
Opublikowane: 2023-10-05


ISSN: 0137-3447
eISSN: 2956-6185

Wydawca
Księgarnia św. Jacka

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.