Opublikowane: 2017-12-31

Przysięga małżeńska w Kościołach ewangelickich. Aspekty teologiczno-etyczne

Janusz Podzielny

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie specyfiki ewangelickiego (luterańskiego) spojrzenia na przysięgę małżeńską (ślubowanie). Tekst ten składa się z trzech zasadniczych części. Wpierw omówiono znaczenie samej przysięgi w teologii ewangelickiej. Dalej skupiono się na treści ślubowania małżeńskiego podczas ewangelickiej liturgii zaślubin. W końcu zaś próbowano odpowiedzieć na pytanie o teologiczne i etyczne implikacje tego przyrzeczenia (ślubowania) w życiu małżeńskim i rodzinnym ewangelików. Należy stwierdzić, iż ewangelickie przyrzeczenie małżeńskie podkreśla ważne przymioty tej wspólnoty, czyli jedność i nierozerwalność (trwałość). Ich zachowaniu mają służyć ślubowane przez nowożeńców wzajemna miłość, szacunek i wierność. Niestety, praktyka Kościołów ewangelickich nie jest do końca spójna z treścią małżeńskiego ślubowania. Albowiem dopuszcza się tu rozwody i powtórne związki, motywując to grzesznością i słabością człowieka.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Podzielny, J. (2017). Przysięga małżeńska w Kościołach ewangelickich. Aspekty teologiczno-etyczne. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 50(2), 280–289. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/15221

Okładka SSHT

Tom 50 Nr 2 (2017)
Opublikowane: 2017-12-31


ISSN: 0137-3447
eISSN: 2956-6185

Wydawca
Księgarnia św. Jacka

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.