Opublikowane: 2022-03-26

Uzyskanie odpustu zupełne go za publiczne odmówienie hymnu "Te Deum laudamus" w warunkach Górnego Śląska

Bolesław A. Dùllek

Abstrakt

Choć w niemal całej Polsce w miejsce hymnu Te Deum laudamus odmawiane jest Ciebie, Boga, wysławiamy, to na Górnym Śląsku w jego miejscu wykonuje się Ciebie, Boże, wielbimy. Celem niniejszej publikacji było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy za publiczne odmówienie Ciebie, Boże, wielbimy można uzyskać odpust zupełny? Materiałem badawczym były przepisy zawarte w dekrecie Enchiridion Indulgentiarum, Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz normy wynikające z prawa zwyczajowego. Metodą zastosowaną podczas badań była przede wszystkim metoda prawna egzegetyczno-dogmatyczna. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że za publiczne odmówienie wspomnianej wersji hymnu na mocy prawa zwyczajowego teoretycznie jest możliwe uzyskanie odpustu zupełnego, choć praktyka ogranicza tę możliwość do odpustu cząstkowego. W perspektywie badawczej znajduje się hymn Veni Creator Spiritus, który na Górnym Śląsku także jest wykonywany w innej wersji niż w pozostałych częściach Polski.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dùllek, B. A. (2022). Uzyskanie odpustu zupełne go za publiczne odmówienie hymnu "Te Deum laudamus" w warunkach Górnego Śląska. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 50(1), 175–182. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/15277

Tom 50 Nr 1 (2017)
Opublikowane: 2017-06-30


ISSN: 0137-3447
eISSN: 2956-6185

Wydawca
Księgarnia św. Jacka

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.