Uzyskanie odpustu zupełne go za publiczne odmówienie hymnu "Te Deum laudamus" w warunkach Górnego Śląska



Abstrakt

Choć w niemal całej Polsce w miejsce hymnu Te Deum laudamus odmawiane jest Ciebie, Boga, wysławiamy, to na Górnym Śląsku w jego miejscu wykonuje się Ciebie, Boże, wielbimy. Celem niniejszej publikacji było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy za publiczne odmówienie Ciebie, Boże, wielbimy można uzyskać odpust zupełny? Materiałem badawczym były przepisy zawarte w dekrecie Enchiridion Indulgentiarum, Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz normy wynikające z prawa zwyczajowego. Metodą zastosowaną podczas badań była przede wszystkim metoda prawna egzegetyczno-dogmatyczna. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że za publiczne odmówienie wspomnianej wersji hymnu na mocy prawa zwyczajowego teoretycznie jest możliwe uzyskanie odpustu zupełnego, choć praktyka ogranicza tę możliwość do odpustu cząstkowego. W perspektywie badawczej znajduje się hymn Veni Creator Spiritus, który na Górnym Śląsku także jest wykonywany w innej wersji niż w pozostałych częściach Polski.


Słowa kluczowe

Enchiridion Indulgentiarum; hymn ambrozjański; muzyka na Górnym Śląsku

Agenda liturgiczna, red. J. Paliński, Katowice 2011.

„Biuletyn Liturgiczny” 2 (2014).

Chorał Śląski, red. A. Reginek, Katowice 2007.

Chorał Śląski, red. R. Rak, Katowice 1966.

Codex Iuris Canonici auctoritate Joannis Pauli PP.II promulgatus, „Acta Apostolice Sedis” 75 (1983) 2, s. 1-301, tłum. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz. Edycja polska na podstawie wydania hiszpańskiego, red. P. Majer, Kraków 2011.

Drewniak J., Problem autorstwa melodii polskiego „Te Deum” milenijnego: spojrzenie retrospektywne i aktualne wyniki badań, „Liturgia Sacra” 14,2 (2008), s. 395-414.

Enchiridion Indulgentiarum. Normae et concessiones, Vaticano 2004.

Kalendarz liturgiczny Archidiecezji Katowickiej 2015, Katowice 2014.

Pastuszko M., Odpusty (992-997), „Prawo Kanoniczne” 3-4 (1999), s. 63-197.

Pastuszko M., Odpusty w nowym prawie, w: Duszpasterstwo w świetle nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, Warszawa 1985, s. 139-158.

Patoleta B., Odpusty według Kodeksu Prawa Kanonicznego Jana Pawła II, Pelplin 2004.

Pośpiech R., Dziękczynny hymn „Te Deum” w śląskiej tradycji muzycznej, w: Ut mysterium paschale vivendo exprimatur: księga pamiątkowa dedykowana księdzu profesorowi Helmutowi Janowi Sobeczce, dziekanowi Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, z okazji 60. rocznicy urodzin, red. T. Dola, R. Pierskała, Opole 2000, s. 115-133.

Skarbiec modlitw i pieśni, red. A. Reginek, Katowice 1991.

Skarbiec pieśni kościelnych, red. A. Reginek, Katowice 2004.

Sobański R., Normy ogólne i komentarz do kan. 1-203, w: Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. 1, Poznań 2003.

Śpiewnik Archidiecezji Katowickiej, red. A. Reginek, Katowice 2000.

Wacholc M., Dzieje i autorstwo polskiego „Te Deum” milenijnego, „Liturgia Sacra” 2 (1998), s. 243-256.

Wesołowski F., Jeszcze raz o melodii Milenijnego „Te Deum”, „Liturgia Sacra” 2 (2003), s. 447-449.

Wykaz odpustów. Normy i nadania. Wydanie wzorcowe według łacińskiego wydania 4 bis z 2004 r., Katowice 2012.

Pobierz

Opublikowane : 2022-03-26


DùllekB. (2022). Uzyskanie odpustu zupełne go za publiczne odmówienie hymnu "Te Deum laudamus" w warunkach Górnego Śląska. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne, 50(1), 175-182. Pobrano z https://journals.us.edu.pl/index.php/ssht/article/view/15277

Bolesław A. Dùllek 
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydział Prawa Kanonicznego  Polska



Właściciele praw autorskich do nadesłanych tekstów udzielają Czytelnikowi prawa do korzystania z dokumentów pdf zgodnie z postanowieniami licencji Creative Commons 4.0 International License: Attribution-Share-Alike (CC BY-SA 4.0). Użytkownik może kopiować i redystrybuować materiał w dowolnym medium lub formacie oraz remiksować, przekształcać i wykorzystywać materiał w dowolnym celu.

1. Licencja

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego zapewnia natychmiastowy otwarty dostęp do treści swoich czasopism na licencji Creative Commons BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/). Autorzy publikujący w tym czasopiśmie zachowują wszelkie prawa autorskie i zgadzają się na warunki wyżej wymienionej licencji CC BY-SA 4.0.

2. Oświadczenie Autora

Autor deklaruje, że artykuł jest oryginalny, napisany przez niego (i współautorów), nie był wcześniej publikowany, nie zawiera stwierdzeń niezgodnych z prawem, nie narusza praw innych osób, jest przedmiotem praw autorskich, które przysługują wyłącznie autorowi i jest wolny od wszelkich praw osób trzecich, a także, że autor uzyskał wszelkie niezbędne pisemne zgody na cytowanie z innych źródeł.

Jeśli artykuł zawiera materiał ilustracyjny (rysunki, zdjęcia, wykresy, mapy itp.), Autor oświadcza, że wskazane dzieła są jego dziełami autorskimi, nie naruszają niczyich praw (w tym osobistych, m.in. prawa do dysponowania wizerunkiem) i posiada do nich pełnię praw majątkowych. Powyższe dzieła udostępnia jako część artykułu na licencji „Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe”.

UWAGA! Bez określenia sytuacji prawnej materiału ilustracyjnego oraz załączenia stosownych zgód właścicieli majątkowych praw autorskich publikacja nie zostanie przyjęta do opracowania redakcyjnego. Autor/autorka oświadcza równocześnie, że bierze na siebie wszelką odpowiedzialność w przypadku podania nieprawidłowych danych (także w zakresie pokrycia kosztów poniesionych przez Wydawnictwo UŚ oraz roszczeń finansowych stron trzecich).

3. Prawa użytkownika

Zgodnie z licencją CC BY-SA 4.0 użytkownicy mogą udostępniać (kopiować, rozpowszechniać i przekazywać) oraz adaptować (remiksować, przekształcać i tworzyć na podstawie materiału) artykuł w dowolnym celu, pod warunkiem, że oznaczą go w sposób określony przez autora lub licencjodawcę.

4. Współautorstwo

Jeśli artykuł został przygotowany wspólnie z innymi autorami, osoba zgłaszająca niniejszy formularz zapewnia, że została upoważniona przez wszystkich współautorów do podpisania niniejszej umowy w ich imieniu i zobowiązuje się poinformować swoich współautorów o warunkach tej umowy.

Oświadczam, że w przypadku nieuzgodnionego z redakcją i/lub wydawcą czasopisma wycofania przeze mnie tekstu z procesu wydawniczego lub skierowania go równolegle do innego wydawcy zgadzam się pokryć wszelkie koszty poniesione przez Uniwersytet Śląski w związku z procedowaniem mojego zgłoszenia (w tym m.in. koszty recenzji wydawniczych).